Իրանը «Mahan Air»-ի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները համարում է անօրինական
Թեհրանն անօրինական է համարում իրանական «Mahan Air» ավիաընկերությանի դեմ ԱՄՆ-ի սահմանած պատժամիջոցները, և ակնկալում է, որ այլ երկրներ չեն հետևելու դրան, հայտարարել է Իրանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբբաս Մուսավին:
«Մենք ակնկալում ենք, որ մեր բարեկամ երկրները չեն հետևի ԱՄՆ անօրինական, միակողմանի և անխոհեմ պատժամիջոցներին», - ասել է նա ճեպազրույցի ընթացքում՝ ավելացնելով, որ ԱՄՆ-ն իր պատժամիջոցներով ճնշում է գործադրում այլ երկրների վրա:
Անցյալ շաբաթ Միացյալ Նահանգները երկարացրել է պատժամիջոցներն Իրանի դեմ և ցուցակում ներառել «Mahan Air»-ը, ինչպես նաև տասնյակ ինքնաթիռներ:

Иран считает санкции США против авиакомпании Mahan Air незаконными
Тегеран считает санкции США, введенные против иранской авиакомпании Mahan Air, незаконными, ожидает, что другие страны не последуют им, заявил официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави.
"Ожидаем, что дружественные нам страны не станут следовать незаконным, односторонним и безосновательным санкциям США", - сказал он в ходе брифинга, добавив, что своими санкциями США оказывают давление и на другие страны.
США на прошлой неделе расширили санкции по Ирану и добавили в список авиакомпанию Mahan Air, а также десятки ее самолетов.