Նախարարի մասնակցությամբ հանդիպումների առաջարկները դիտարկվում են առանց խտրականության. ԱԳՆ-ն բաց է համագործակցության համար. Աննա Նաղդալյան
16/12/2019 14:44
ԱԳՆ-ում արդեն իսկ տասնամյակներ գործում է արտաքին քաղաքական տարբեր թեմաների շուրջ փակ հանդիպումներ անցկացնելու մշակույթ՝ խորհրդարանական հարթակի անդամների, հայաստանյան և օտարերկրյա փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների, ԶԼՄ խմբագիրների և լրագրողների հետ:
Այդ մասին Aysor.am-ին ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանն՝ անդրադառնալով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» կազմակերպած փակ հանդիպմանը, որտեղ լրագրողների համար քննարկում էր անցկացվել Արցախյան հակամարտության թեմայով ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի մասնակցությամբ։
Աննա Նաղդալյանը նշեց, որ այդ հանդիպումներն անցկացվում են «չաթըմ հաուզ» կանոններով, որոնց ժամանակ ԱԳ նախարարը պատասխանում է արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ հարցերին՝ հրապարակմանը ոչ ենթակա առավել բաց ձևաչափով, դա ենթադրում է, որ առավել հանգամանալից և փորձագիտական մակարդակով պարզաբանվում են արտաքին քաղաքականության արդեն իսկ արտահայտված դիրքորոշումները:
«Նման հանդիպումների առաջարկները դիտարկվում են առանց որևէ խտրականության, և ԱԳՆ-ն բաց է համագործակցության շահագրգիռ շրջանակների հետ: Այս տեսակետից տարակուսելի է, որ այս հանդիպման փաստը հարուցել է որոշ շրջանակների արձագանքներ, այն պարագայում, որ այդ նույն շրջանակների ներկայացուցիչները արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ բաց և փակ ձևաչափով իրենց հանդիպումները գերադասում են անցկացնել առանց ԱԳՆ մասնակցության: Հավելեմ, որ ԱԳՆ-ն ստանում է բազմաթիվ հայտեր՝ անցկացնելու նման ձևաչափով հանդիպումներ, և հնարավորության դեպքում ապահովում է պատշաճ մասնակցություն», - ասաց Աննա Նաղդալյանը։

Предложения о встречах с участием главы МИД рассматриваются без какой-либо дискриминации, МИД открыт для сотрудничества – Анна Нагдалян
16/12/2019 17:26
Уже на протяжении десятилетий в МИД Армении уже сложилась культура проведения закрытых встреч вокруг различных внешнеполитических тем с представителями парламентской площадки, армянских и зарубежных экспертных кругов, редакторами СМИ и журналистами.
Об этом Aysor.am сказала пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, касаясь организованной общественной организацией «Союз информированных граждан» закрытой встречи, на которой для журналистов было проведено обсуждение по теме урегулирования карабахского конфликта с участием министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна и секретаря Совета безопасности Армена Григоряна.
Анна Нагдалян отметила, что встречи проводятся по правилам «Chatham House» и во время встреч глава МИД отвечает на вопросы о внешней политике, в наиболее открытом не подлежащем публикации формате, это предполагает, что уже высказанные внешнеполитические позиции разъясняются наиболее обстоятельно и на экспертном уровне.
«Предложения о подобных встречах рассматриваются без какой-либо дискриминации и МИД открыт для сотрудничества со всеми заинтересованными кругами. С этой точки зрения вызывает недоумение, что факт этой встречи вызвал реакцию некоторых кругов, в условиях, когда представители тех же кругов предпочитают проводить свои встречи по вопросам внешней политике в открытом и закрытом формате без участия МИД. Добавлю, что МИД получает множество заявок о проведении встреч в подобном формате и при возможности обеспечивает надлежащее участие», - сказала Анна Нагдалян.