Չինաստանի ԱԳՆ-ն դեռ չի հաստատել ԱՄՆ-ի հետ գործարքի կնքման հնարավորությունը
Չինաստանը դեռևս չի հաստատում ամերիկյան կողմի հայտարարությունն այն մասին, թե առևտրական համաձայնագրի առաջին մասի ստորագրումը կկայանա արդեն հաջորդ ամսին։ Երկուշաբթի կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՉԺՀ-ի արտգործնարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գեն Շուանը:
Անցյալ ուրբաթ Չինաստանը և ԱՄՆ-ն հայտարարել են, որ համաձայնեցրել են առևտրական համաձայնագրի առաջին մասի տեքստը: Դրա շրջանակում կողմերը պայմանավորվել են միմայնց նկատմամբ չսահմանել նոր մաքսեր, որոնք պետք է ուժի մեջ մտնեին կիրակի: Այդ օրը ԱՄՆ-ի առևտրական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև առևտրական գործարքի առաջին փուլի ստորագրումը կկայանա 2020 թվականի հունվարի սկզբին:
«Այս պահին Չինաստանը և ԱՄՆ-ն պետք է ավարտեն պարտադիր իրավաբանական ընթացակարգերը և փաստաթղթերի թարգմանությունը, դրանից հետո մենք ստույգ վայրի և օրվա մասին որոշում կընդունենք համաձայնագրի ստորագրման համար»,- հայտարարել է դիվանագետը։
Նա ավելացրել է, որ երկու երկրների աշխատնքային խմբերը շարունակում են կոնսուլտացիաները, համապատասխան տեղեկատվությունը կհրապարակվի ժամանակին:

МИД Китая пока не подтвердил возможность подписания сделки с США
Китай пока не подтверждает заявление американской стороны о том, что подписание первой части торгового соглашения состоится уже в следующем месяце, вся информация будет обнародована своевременно, заявил на брифинге в понедельник официальный представитель МИД КНР Гэн Шуан.
В минувшую пятницу Китай и США объявили, что согласовали текст первой части торгового соглашения. В его рамках стороны договорились не вводить новые пошлины в отношении друг друга, которые должны были вступить 15 декабря. В воскресенье торговый представитель США Роберт Лайтхайзер заявил, что подписание первой фазы торговой сделки между США и Китаем состоится в начале января 2020 года.
"В настоящий момент Китаю и США предстоит завершить обязательные юридические процедуры и перевод (документов – ред.), после этого мы примем решение о точном месте и дате для официального подписания соглашения", - заявил дипломат на просьбу подтвердить, действительно ли стороны будут готовы подписать соглашение в январе следующего года.
Он добавил, что рабочие группы двух стран продолжают консультации, соответствующая информация будет обнародована своевременно.