Էրդողանը սպառնացել է Վաշինգտոնին ճանաչել Ամերիկայի հնդկացիների ցեղասպանությունը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ թուրքական խորհրդարանը կարող է Ամերիկայի բնիկների՝ հնդկացիների ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև ընդունել՝ ի պատասխան ԱՄՆ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի:
ԱՄՆ Սենատը հինգշաբթի միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև; Բանաձևն ընդգծում է` ԱՄՆ քաղաքականությունն է որպես ցեղասպանություն ոգեկոչել մեկուկես միլիոն հայերի սպանությունը Օսմանյան կայսրությունում 1915-1923 թվականներին: Այն նաև բացառում է ԱՄՆ մասնակցությունը թուրքական կառավարության կողմից վարվող ժխտողական քաղաքականությանը, ինչպես նաև աջակցում Հայոց ցեղասպանության մասին գիտելիքների տարածմանը հանրակրթական հաստատություններում։
«Մենք միլիոնից ավելի փաստաթուղթ ենք բացել 1915 թ. դեպքերի վերաբերյալ: Եկե'ք, ուսումնասիրե'ք: Մենք փաստերով ենք խոսում: Մենք էլ մեր խորհրդարանի որոշումներով ձեր դեմ հանդես կգանք: Արդյոք կարելի է, խոսելով Ամերիկայից, լռել հնդկացիների մասին. դա ԱՄՆ-ի պատմության խայտառակ էջն է»,- A Haber հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Էրդողանը:

Эрдоган пригрозил Вашингтону признать геноцид индейцев
Президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что турецкий парламент может принять резолюцию о геноциде индейцев при колонизации Америки в ответ на признание сенатом США геноцида армян в Османской империи в 1915 году.
Сенат конгресса США принял в четверг резолюцию о необходимости официально признавать и помнить геноцид армян. Резолюция призвана выразить мнение верхней палаты парламента, что США должны чтить геноцид армян путем официального признания и памяти. Кроме того, там содержится призыв не допускать попыток вовлечь власти США или ассоциировать их с отрицанием геноцида армян "или любого другого геноцида", а также поощрять информирование о геноциде армян. МИД Турции осудил эту резолюцию.
"Мы открыли более миллиона документов о событиях 1915 года. Приезжайте, изучайте. Мы говорим с документами в руках. Нам также нужно выступать против вас с такими же решениями нашего парламента. И мы это будем делать. Разве можно молчать об индейцах, говоря об Америке? Это позорная страница США", - сказал Эрдоган в эфире телеканала A Haber.