Պուտինն ու Էրդողանը կքննարկեն Լիբիայում տիրող իրավիճակը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման և հեռախոսազրույցների ընթացքում կանդրադառնա Լիբիային: Այս մասին հաղորդել է ռուսական պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Իհարկե, առաջիկա շփումների ընթացքում, ինչպես հեռախոսազանգի, այնպես էլ՝ հանդիպման, անպայման կքննարկվի Լիբիայի թեման: Դուք գիտեք, որ Ռուսաստանն ու Թուրքիան իրականացնում են ամենօրյա շփումներ սիրիական հարցերի շուրջ», - ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Ըստ Պեսկովի՝ Մոսկվան «կողմ է Լիբիայում արյունահեղությանը վերջ տալուն, պատերազմող կողմերի միջև անմիջական շփումների հաստատմանը և աջակցում է ցանկացած միջազգային ջանքերի՝ ճգնաժամից ելքեր գտնելու գործում»:

Путин и Эрдоган во время встречи обсудят ситуацию в Ливии
Президент России Владимир Путин в ходе встречи и во время телефонных разговоров с турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом затронет тему Ливии. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков, передает корреспондент «Газеты.Ru».
«Безусловно, в ходе предстоящих контактов, как телефонных, так и очных, тема Ливии, наверняка, будет обсуждаться. Вы знаете, что Россия и Турция осуществляют очень плотные фактически ежедневные контакты по сирийским делам, требуют совместного проговора и дела ливийские», — сказал представитель Кремля.
По словам Пескова, Москва «выступает за прекращение кровопролития в Ливии, за прямые контакты между противоборствующими сторонами и поддерживает любые международные усилия, и отдельных стран, в плане поиска путей выхода из кризиса».