Էսպերն արձագանքել է Ինջիրլիք բազայի վերաբերյալ Էրդողանի հայտարարությանը
Պենտագոնի ղեկավար Մարկ Էսպերը լրագրողների հետ զրույցում պատասխանել է Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այն հայտարարությանը, որ ԱՄՆ-ի զորքերի համար Ինջիրլիք բազան հնարավոր փակվի, եթե Վաշինգտոնը պատժամիջոցներ կիրառի Անկարայի դեմ:
«Ավելի վաղ այդ մասին ինձ չի հաղորդվել: Առաջին անգամ այդ մասին տեղեկացել եմ թերթերից ... ուստի ես պետք է զրուցեմ Պաշտպանության նախարարությունից (Թուրքիա) իմ գործընկերոջ հետ՝ հասկանալու համար, թե իրականում ինչ են նրանք ի նկատի ունեցել և որքանով են նրանք լուրջ տրամադրված», - հայտարարել է Էսպերը:
Ավելի վաղ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Թուրքիան կարող է փակել Ինջիրլիք և Քյուրեջիք բազաներն ամերիկյան զորքերի համար, եթե Վաշինգտոնը պատժամիջոցներ կիրառի Անկարայի դեմ:

Эспер отреагировал на заявление Эрдогана о базе Инджирлик
Глава Пентагона Марк Эспер в ходе общения с журналистами отреагировал на заявление турецкого лидера Реджепа Тайипа Эрдогана о возможном закрытии для американских военнослужащих базы Инджирлик в случае введения США санкций против Турции.
«Это не было доведено до меня раньше. Впервые я узнал об этом из газет... и поэтому мне нужно поговорить с моим коллегой из Министерства обороны (Турции. — RT), чтобы понять, что они действительно имели в виду и насколько они серьёзно настроены», — заявил Эспер.
Ранее Эрдоган сказал, что Турция может закрыть для военнослужащих США базы Инджирлик и Кюреджик в случае введения Вашингтоном санкций против Анкары.