Ամենավտանգավոր ոգելից խմիչքները հայտնի են
Ըստ Մեծ Բրիտանիայի Բրիտանական համալսարանի գիտնական Հալ Սոսաբովսկիի՝ խերեսը և պորտվեյնն ամենավտանգավոր ոգելից խմիչքներն են:
Սոսաբովսկին պարզաբանել է, որ այդ երկու խմիչքներն առանձնանում են արագ ներծծելիությամբ և թանոլի համեմատաբար բարձր պարունակությամբ՝ մոտ 20 տոկոս: Մասնագետի խոսքով՝ վտանգավոր են նաև վիսկին և մյուս թունդ խմիչքները, քանի որ դրանք ուժգին արբեցնում են։ Ըստ որում, բարձր աստիճանի պատճառով դրանք դանդաղ են ներծծվում արյունատար համակարգի կողմից, քանի որ ճնշում են ստամոքսի բջիջների աշխատանքը։
Նա նաև խորհուրդ է տվել զգուշանալ փրփրուն գինիներից, որոնք արագ հարբեցման են հանգեցնում: Բժշկի խոսքով՝ չպետք է փորձել ալկոհոլը հերթագայել ջրով՝ հարբեցումը դանդաղեցնելու համար, եթե խոսքը վերաբերում է թունդ խմիչքներին՝ 40 աստիճան սպիրտի պարունակությամբ: Նաև խորհուրդ չի տրվում թեթև խմիչքներից հետո ծանր խմիչքներ օգտագործելը:

Названы самые опасные алкогольные напитки
Ученый из Брайтонского университета в Великобритании Хал Сосабовски назвал херес и портвейн самыми опасными алкогольными напитками. Его слова приводит Daily Mail.
Сосабовски пояснил, что эти два напитка отличаются быстрой всасываемостью и сравнительно высоким содержанием этанола — около 20 процентов. По словам специалиста, опасными также являются виски и другие крепкие напитки, поскольку они приводят к сильному опьянению. При этом из-за высокого градуса они медленно всасываются кровеносной системой, так как подавляют работу клеток желудка, отметил Сосабовски. Он также предостерег от игристых вин, которые приводят к быстрому опьянению.
По словам врача, не стоит пытаться чередовать алкоголь с водой, чтобы замедлить опьянение, если речь идет о крепких напитках с содержанием спирта в 40 процентов. Также не рекомендуется запивать легкие напитки тяжелыми.