«Ժողովուրդ». Չարաշահում. 6 տղամարդ ստացել է մայրության նպաստ` մոտ 1.5 մլն դրամ ընդհանուր գումարով
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է, որ Հաշվեքննիչ պալատը ստուգումներ է իրականացրել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության ծառայությունում, և օրաթերթը տեղեկացել է՝ արդյունքում հայտնաբերվել են բազմաթիվ անհամապատասխանություններ կամ խեղաթյուրումներ: Ամենաուշագրավ բացահայտումներից մեկն այն է, որ հայտնաբերվել է 6 արական սեռի անձ, որոնք ստացել են մայրության նպաստ` մոտ 1.5 մլն դրամ ընդհանուր գումարով:
Իսկ Հաշվեքննիչ պալատը առաջարկել է սոցապ ծառայությանը ՊԵԿ-ում և ԱԱԾ-ում ներդնել այնպիսի ներքին հսկողական համակարգեր, որոնք ԲՊՌ-ի շտեմարանների հետ համադրելիս կբացառեն արական սեռի անձանց մուտքը մայրության նպաստի համակարգ: Բացահայտվել են նաև մեկ անձի կողմից թաղման նպաստ ստանալու բազմաթիվ դեպքեր: Օրինակ` թվով 6 անձ ստացել է 103 թաղման նպաստ` 20 մլն 600 հազար դրամ ընդհանուր գումարով: Ընդ որում, 1 անձը ստացել է 69 թաղման նպաստ` 13.8 մլն դրամ, 1 անձը` 17 նպաստ` 3.4 մլն դրամ, 1 անձը` թվով 5 նպաստ` 1 մլն դրամ, 3 անձ` 4-ական նպաստներ` 800 հազար դրամ:
Թերթը տեղեկացնում է, որ անցած տարի ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնը տարեսկզբից մինչև մայիսի 12-ը զբաղեցրել է Արտեմ Ասատրյանը, թավշյա հեղափոխությունից հետո նրան փոխարինել է Մանե Թանդիլյանը: Իսկ սոցիալական ապահովության ծառայության պետի պաշտոնը անցած տարվա ընթացքում զբաղեցրել ՀՀԿ-ական Հովհաննես Սահակյանը, ում հունիսի 15-ին փոխարինել է այժմ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արման Բոշյանը:

«Жоховурд»: Злоупотребления в Службе социального обеспечения – 6 лиц мужского пола получили пособие по материнству на сумму 1.5 млн. драмов
18/12/2019 11:45
Газета «Жоховурд» пишет, что Аудиторская палата провела проверки в Службе социального обеспечения министерства труда и социальных вопросов, в результате которых были выявлены многочисленные несоответствия или отклонения.
Одно из самых примечательных разоблачений – выявление 6 лиц мужского пола, которые получили пособие по материнству на общую сумму около 1.5 млн. драмов.
Аудиторская палата предложила внедрить в Комитете государственных доходов и СНБ такие системы контроля, которые посредством сопоставлении с Государственным регистром населения исключат включение лиц мужского пола в систему пособий по материнству. Выявлены также многочисленные случаи получения пособия по смерти одним и тем же лицом. Например, 6 лиц получили пособия по смерти на общую сумму 20 млн. 600 тысяч драмов. Причем один человек получил пособие на 62 похороны в размере 13.8 млн. драмов, один – 17 пособий в размере 3.4 млн. драмов, один – 5 пособий в размере 1 млн. драмов, еще трое – по 4 пособия в размере 800 тысяч драмов.
Издание сообщает, что в прошлом году должность министра труда и социальных вопросов с начала года и до 12 мая занимал Артем Асатрян, после бархатной революции его сменила на этом посту Мане Тандилян. А должность Службы социального обеспечения в течение прошлого года занимал член Республиканской партии Ованнес Саакян, которого 15 июня сменил на этом посту ныне депутат фракции «Мой шаг» Арман Бошян.