Իրանը հայտարարել է ուրանի հարստացման IR-9 նորագույն ցենտրիֆուգի փորձարկումների մասին
Թեհրանն այս պահին ուրանի հարստացման IR-9 նորագույն ցենտրիֆուգի փորձարկումներ է իրականացնում, հայտնել է Մալայզիայում գտնվող Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին:
«Չնայած պատժամիջոցներին և տնտեսական ճնշմանը, մենք առաջ ենք շարժվում միջուկային ոլորտում: Այսօրվա դրությամբ մեզ մոտ աշխատում են IR-6 նոր ցենտրիֆուգները, IR-9 ցենտրիֆուգները փորձարկումներ են անցնում»,-ասել է Ռոհանին, որի խոսքը մեջբերված է նրա պաշտոնական կայքում:
Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին ավելի վաղ հայտարարել է, որ ուրանի հարստացման IR-9 նորագույն ցենտրիֆուգի հզորությունը, որի վրա աշխատում է Իրանը, 50 անգամ ավելի մեծ Է IR-1 հիմնական ցենտրիֆուգից:
Ըստ Reuters-ի, որը հղում է անում ՄԱԳԱՏԷ-ի զեկույցին, Իրանի միջուկային օբյեկտներում արդեն տեղակայված են IR-9 տիպի ցենտրիֆուգներ, նաև մի շարք ուրիշներ, որոնք նախատեսված չեն միջուկային գործարքով:

Иран объявил об испытании центрифуг вне рамок ядерной сделки
Тегеран в настоящий момент проводит испытания новейшей центрифуги IR-9 по обогащению урана, сообщил в среду президент Ирана Хасан Роухани, который находится в Малайзии.
"Несмотря на санкции и экономическое давление, мы прогрессируем в ядерной сфере. На сегодняшний день у нас работают новые центрифуги IR-6, центрифуги IR-9 проходят испытания", - сказал Роухани, чьи слова приводятся на его официальном сайте.
Глава Организации атомной энергии Ирана (ОАЭИ) Али Акбар Салехи ранее заявлял о том, что мощность новейшей центрифуги для обогащения урана IR-9 , над которой работает Иран, в 50 раз выше основной центрифуги IR-1.
Агентство Рейтер со ссылкой на доклад МАГАТЭ сообщало, что на ядерных объектах Ирана уже установлены центрифуги типа IR-9, а также ряд других, не предусмотренных ядерной сделкой.