Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ գրավի կիրառումն անթույլատրելի համարելու մասին վերաքննիչ բողոքի քննարկումն ավարտվեց․ դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ
18/12/2019 16:24
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանն այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանին ներկայացրեց Ռ․ Քոչարյանի նկատմամբ գրավի կիրառումն անթույլատրելի համարելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բողոքը։
Պաշտպանը հարցականի տակ դրեց այն, թե արդյոք դատարանը վերաբերելի և բավարար հիմքեր է բերել գրավը մերժելու համար։ Հայկ Ալումյանը նշեց, որ ՄԻԵԴ-ն իր մի շարք վճիռներում արտահայտել է հետևյալ դիրքորոշումը՝ հանցագործություն կատարելու մեջ մեղադրվող անձը պետք է միշտ ազատվի նախնական կալանքից, բացառությամբ այն դեպքերի, եթե պետությունը կարող է ցույց տալ, որ գոյություն ունեն վերաբերելի և բավարար հիմքեր նրա շարունակական կալանավորումը հիմնավորելու համար։
«Մեր վերաքննիչ բողոքը վերաբերում է նրան, թե արդյոք առաջին ատյանի դատարանի որոշումն, այն ձևակերպումներով, որոնք առկա են բոլորիս մոտ, կարող է համապատասխանել Եվրոպական դատարանի կողմից սահմանված չափանիշին», - ասաց Հայկ Ալումյանն, ընդգծելով, որ վերաքննիչ դատարանը չի կարող քննության առարկա դարձնել հարցը, թե ընդհանուր առմամբ գրավ պե՞տք է կիրառել, թե՞՝ չէ։
Գրավի ընդունելի չափը պաշտպանական կողմը թողել է դատարանի հայեցողությանը։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 7-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանն՝ Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց գրավի կիրառումը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ։

Рассмотрение ходатайства об освобождении Роберта Кочаряна под залог завершилось, суд удалилась в совещательную комнату
18/12/2019 17:28
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян – в Апелляционном уголовном суде представил предмет жалобы на решение суда общей юрисдикции Армении о недопустимости применения залога в качестве меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна.
Адвокат поставил под сомнение приведенные судом обоснования для отклонения залога в качестве меры пресечения. Айк Алумян отметил, Апелляционный суд должен рассмотреть следующее: может ли быть отклонено ходатайство о применении залога с подобным основанием или нет.
«Наша апелляционная жалоба касается следующего – действительно ли решение суда первой инстанции в той формулировке, в которой оно у нас имеется, соответствует установленным Европейским судом по правам человека стандартам», - сказал адвокат.
Адвокат подчеркнул, что сторона защиты оставляет установление приемлемого размера залога на усмотрение Апелляционного суда.
Напомним, 7 ноября суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян отклонил ходатайство адвокатов второго президента Армении о применении  в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде залога.
Отметим, что рассмотрение апелляционной жалобы закончилось, судья Лусине Абгарян  удалилась в совещательную комнату