Նյու Յորքում թույլ կտան մահվան վկայականներում «երրորդ սեռ» նշել
Նյու Յորքի իշխանությունները հաջորդ տարվանից հնարավորություն կտան մահվան վկայականներում նշել երրորդ սեռ՝ «X» սեռ, ասվում է քաղաքի առողջապահության դեպարտամենտի կայքում հրապարակված մամուլի հաղորդագրության մեջ::
«X» սեռը նշանակում է գենդերային նույնականություն, որը բացառապես իգական կամ արական չէ: Անցյալ տարվա հոկտեմբերին Նյու Յորքի քաղաքապետ Բիլ դե Բլազիոն օրինագիծ էր ստորագրել, որի համաձայն՝ քաղաքի բնակիչներն իրավունք էին ստանում ծննդյան վկայականներում նշել անորոշ սեռ:
«Առողջապահության դեպարտամենտը հայտարարել է, որ մյուս տարվանից սկսած մահվան վկայականները Նյու Յորքի բնակիչների համար ներառելու են «X» տող, որոնք իրենց չեն նույնականացնում որպես տղամարդ կամ կին»,- նշված է մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Նյու Յորքի առաջին տիկին Չիռլան Մաքկրեյն այս կապակցությամբ հայտարարել է, որ «Նյու Յորքի բոլոր բնակիչները, անկախ իրենց գենդերային նույնականությունից, արժանի են ունենալու փաստաթղթեր, որոնք արտացոլում և հաստատում են, թե ովքեր են նրանք»:

В Нью-Йорке разрешат указывать "третий пол" в свидетельствах о смерти
Власти Нью-Йорка со следующего года дадут возможность указывать третий пол - пол "X" - в свидетельствах о смерти, сообщается в пресс-релизе, опубликованном на сайте департамента здравоохранения города.
Пол "X" обозначает гендерную идентичность, не являющуюся исключительно женской или мужской. В октябре прошлого года мэр Нью-Йорка Билл де Блазио подписал законопроект, в соответствии с которым жители города получили право указывать неопределенный пол в свидетельствах о рождении.
"Департамент здравоохранения объявил, что начиная со следующего года свидетельства о смерти будут включать опцию "X" для жителей Нью-Йорка, которые не идентифицируют себя как мужчину или женщину", - отмечается в пресс-релизе.
Первая леди Нью-Йорка Чирлан Маккрей в этой связи заявила, что "все жители Нью-Йорка, вне зависимости от их гендерной идентичности, заслуживают того, чтобы иметь документы, которые отражают и подтверждают, кем они являются".