Բոլիվիան կդիմի Ինտերպոլ՝ Էվո Մորալեսի ձերբակալման հարցում համագործակցության խնդրանքով
Բոլիվիայի իշխանությունները դիմելու են Ինտերպոլի օգնությանը՝ նախկին նախագահ Էվո Մորալեսին ձերբակալելու դատախազության տված օրդերի առնչությամբ։ Այս մասին տեղեկացրել է հանրապետության գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունը:
«Բոլիվիայի գլխավոր դատախազ Խուան Լանչիպա Պոնսեն տեղեկացրել է, որ դատախազությունը խնդրում է ձերբակալման օրդերը փոխանցել ոստիկանությանը՝ այն իրականացնելու համար, և որ դատախազությունը դիմելու է Ինտերպոլին՝ համագործակցության խնդրանքով», - ասվում է հայտարարությունում։
Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ հանրապետության ԱԳՆ-ն նույնպես «կակտիվացնի համագործակցության բոլոր հնարավոր ձևերը»։ Բացի այդ, Լանչիպա Պոնսեն նշել է, որ Մորալեսի նկատմամբ սկսվել է քրեական հետապնդման սովորական վարույթ, քանի որ հանցագործությունները, որոնցում նա կասկածվում է, կատարվել են իբր նրա հրաժարականից հետո։
Չորեքշաբթի Բոլիվիայի ներքին գործերի նախարար Արթուրո Մուրիլյոն Թվիթերում հրապարակեց փաստաթուղթը Մորալեսի ձերբակալման օրդերի մասին՝ խռովության, ահաբեկչության սադրանքի և ահաբեկչության ֆինանսավորման մասին քրեական գործի հետաքննության շրջանակում։ Նախկին նախագահը օրդերն անվանել է անօրինական և սահմանադրությանը հակասող։

Боливия обратится в Интерпол в связи с ордером на арест Эво Моралеса
Власти Боливии обратятся за помощью в Интерпол в связи с выданным прокуратурой ордером на арест экс-президента Эво Моралеса. Об этом сообщила в среду пресс-служба генеральной прокуратуры республики.
"[Генеральный прокурор Боливии Хуан Ланчипа Понсе] сообщил, что прокуратура просит передать ордер на арест полиции для его исполнения, и что она обратится с просьбой о сотрудничестве к Интерполу", - говорится в заявлении.
По словам генпрокурора, МИД республики также будет задействован "для активизации всех возможных механизмов сотрудничества". Кроме того, Ланчипа Понсе отметил, что в отношении Моралеса была начата обычная процедура уголовного преследования, так как преступления, в которых он подозревается, были якобы совершены после его отставки.
В среду министр внутренних дел Боливии Артуро Мурильо опубликовал в Twitter документ с решением о выдаче ордера на арест Моралеса в рамках расследования уголовного дела о подстрекательстве к мятежу, терроризме и финансировании терроризма. Экс-президент назвал ордер незаконным и противоречащим конституции.