«Ժողովուրդ». Երեխաներին ապօրինի որդեգրելու գործով սլաքները ուղղվում են դեպի նախարարություն
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Ծնողներից երեխային ապօրինի բաժանելու կասկածանքով երեկ ձերբակալվեցին «Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտ» ՓԲ ընկերության տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանը, փոխտնօրեն Արշակ Ջերջերյանը, «Երևանի մանկան տուն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լիանա Կարապետյանը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը հրապարակել էր, որ քրեական գործի շրջանակներում կալանավորվել էր կին, որի անունն, իհարկե, չէինք հրապարակել՝ անձնական տվյալների գաղտնիությունից ելնելով։ Իհարկե, ավելի ուշ նա գրավի դիմաց ազատ արձակվեց: Գրել էինք նաև, որ իրավապահները Ֆրանսիայից անձանց են հրավիրել սույն քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննության։
Եվ հիմա «Ժողովուրդ» օրաթերթին քրեական գործով կասկածանքով ձերբակալված անձանց գործողություններից և, առհասարակ, սպասվող զարգացումներից այլ մանրամասներ են հայտնի դարձել: Մասնավորապես, իրավապահները գտել են այն ընտանիքներին, որոնց երեխաներին որդեգրել են օտարերկրյա քաղաքացիները, արձանագրել են, որ որդեգրվող երեխաների ընտանիքները ապրել են ծայրահեղ ծանր պայմաններում: Ուշագրավն այն է, որ իրավապահները նաև բացահայտել են, թե ինչպես են քրեական գործով կասկածյալները ինչ-ինչ ճանապարհներով բացահայտել անապահով ընտանիքների ինքնությունը և անձամբ գնացել և գտել են նրանց:
Ավելին, «Ժողովուրդ» օրաթերթին հասած բացառիկ տեղեկությունների համաձայն` իրավապահները սույն քրեական գործի շրջանակներում առաջիկայում կմտնեն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն, քանի որ գործընթացում նախարարության աշխատակիցներ կան ներգրավված: Այսինքն՝ սլաքները ուղղվում են դեպի նախարարություն և նախկին նախարարներ»։

«Жоховурд»: В деле незаконного усыновления детей ниточки тянутся в министерство
Газета «Жоховурд» пишет, что вчера по подозрению в незаконном разлучении детей с родителями были задержаны директор Республиканского института репродуктивного здоровья, перинатологии, акушерства и гинекологии Размик Абрамян, его заместитель Аршак Джерджерян и директор ГНКО «Детский дом Еревана» Лиана Карапетян.
Издание писало о том, что в рамках указанного уголовного дела была арестована женщина, имя которой не было названо исходя из тайны персональных данных. Конечно, позднее она была освобождена под залог. Газета писала также, что правоохранители пригласили на допрос в рамках указанного дела лиц из Франции.
«Нам стали известны другие подробности о подозреваемых по данному делу и дальнейших развитиях. В частности, правоохранители нашили семьи, которые отдали детей на усыновление иностранцам и которые живут в крайне тяжелых условиях.
Примечательно, что правоохранители также выяснили, как подозреваемым по делу удалось узнать об этих необеспеченных семьях, найти и посетить их лично. По нашим сведениям, в ближайшее время правоохранители побывают в министерстве труда и социальных вопросов, поскольку в это дело вовлечены также сотрудники ведомства. То есть, ниточки тянутся в министерство и к бывшим министрам», - пишет газета.