Թրամփը իմփիչմենթի ընթացակարգն անվանել է Դեմկուսի քաղաքական ինքնասպանություն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Կոնգրեսում դեմոկրատների նախաձեռնած իմփիչմենթի ընթացակարգը անվանել է նրանց քաղաքական ինքնասպանություն:
Լույս հինգշաբթի ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը նախագահ Դոնալդ Թրամփին իմփիչմենթ է հայտարարել երկու հոդվածով՝ «լիազորությունների չարաշահում» և «խոչընդոտում Կոնգրեսին»։
«Սա քաղաքական ինքնասպանության երթ է Դեմոկրատական կուսակցության համար։ Դուք տեսե՞լ եք իմ վարկանիշները... Նրանք փորձել են իմ իմփիչմենթին հասնել  առաջին օրվանից։ Նրանք ձգտում էին դա անել դեռ մինչև իմ պայքար սկսելը»,- ասել է նա հինգշաբթի Միչիգան նահանգի հանրահավաքում։
Նախագահի պոպուլյարության՝ ավելի վաղ հրապարակված վարկանիշը հարցման հիման վրա, որն իրականացրել էր Quinnipiac University-ն, ցույց է տվել, որ հավանության աճը հոկտեմբերի 38 տոկոսի փոխարեն կազմել է 43 տոկոս։
Ներկայացուցիչների պալատում քվեարկությունից հետո գործը կանցնի Սենատ, որը պետք է դատավարություն սկսի Թրամփի դեմ։ Նախագահին պաշտոնազրկելու համար կպահանջվի սենատորների ձայների երկու երրորդը։ Սենատում հանրապետական մեծամասնությունը մտադիր չէ Թրամփին իմփիչմենթ հայտարարել։
Դեմոկրատները հայտարարում են, որ Թրամփը ձգձգել է Կոնգրեսի հավանությանն արժանացած ռազմական օգնության տրամադրումն Ուկրաինային՝ փոխարենը պահանջելով նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուց քաղաքական ծառայություն՝ Թրամփի ընդդիմախոս Ջո Բայդենի դեմ հետաքննություն անցկացնելու տեսքով։ Թրամփը հայտարարում է, որ ուկրաինական իշխանություններից պահանջել է միայն պայքար կոռուպցիայի դեմ։

Трамп назвал процедуру импичмента политическим самоубийством Демпартии
Президент США Дональд Трамп назвал процедуру импичмента, инициированную в конгрессе демократами, их политическим самоубийством.
В ночь на четверг палата представителей конгресса США вынесла импичмент президенту Дональду Трампу по двум статьям - "превышение полномочий" и "воспрепятствование конгрессу".
"Это марш политического самоубийства для Демократической партии. Вы видели мои рейтинги?.. Они старались объявить мне импичмент с первого дня. Они старались сделать это еще до того, как я начал борьбу", - сказал он в четверг на митинге в штате Мичиган.
Опубликованный ранее рейтинг популярности президента на основе опроса, проведенного Quinnipiac University, показал на рост одобрения с 38% в октябре до 43%.
После голосования в палате представителей дело переходит в сенат, который должен провести судебный процесс над Трампом. Для отстранения президента от власти потребуется две трети голосов сенаторов. Республиканское большинство в сенате выносить импичмент Трампу не намерено.
Демократы заявляют, что Трамп задерживал одобренную конгрессом военную помощь Украине, требуя взамен от президента Владимира Зеленского политической услуги в виде расследования против оппонента Трампа Джо Байдена. Трамп заявляет, что требовал от украинских властей лишь борьбы с коррупцией.