Շոտլանդիան ցանկանում է խնդրել Լոնդոնին անկախության երկրորդ հանրաքվե անցկացնել
Շոտլանդիայի կառավարությունը պաշտոնական դիմում է հղելու Լոնդոնին, որում խնդրելու է թույլ տալ անցկացնել տարածաշրջանային անկախության վերաբերյալ հանրաքվե, հայտարարել է Շոտլանդիայի ազգային կուսակցության առաջին նախարար և առաջնորդ Նիկոլա Սթերջենը:
Ավելի վաղ Սթերջենը բազմիցս ասել էր, որ կարծում է, որ հանրաքվեի հարցը լուծված է, և որ տարածաշրջանի իշխանությունները հանրաքվեի անցկացման հայց կներկայացնեն մինչև տարեվերջ: Շոտլանդիան նախատեսում է հանրաքվե անցկացնել 2020 թվականին:
«Շոտլանդիայի համար դա իրագործելու հնարավորությունը (ինքնորոշման իրավունքը) կարևոր է, քանի որ այլընտրանք է ապագան, որը մենք մերժել ենք (Brexit), բայց որը մեզ պարտադրված է: Մեր ապագան պետք է լինի մեր ձեռքում: Այսօր ես կհրապարակեմ փաստաթղթեր, որոնց հիման վրա Շոտլանդիան կարող է անել ժողովրդավարական ընտրություն », - ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Էդինբուրգում:

Шотландия хочет просить Лондон о втором референдуме о независимости
Правительство Шотландии направит Лондону в четверг официальный запрос о решении национальным парламентом вопроса о проведении референдума о независимости региона, заявила первый министр и лидер Шотландской национальной партии Никола Стерджен.
Ранее Стерджен неоднократно говорила, что считает вопрос о референдуме решенным и что власти региона подадут запрос о его проведении до конца года. Провести референдум в Шотландии планируют в 2020 году.
"Возможность для Шотландии реализовать это (право на самоопределение) важна, так как альтернативой является будущее, которое мы отвергли (Brexit), но которое нам навязывают. Наше будущее должно быть в наших руках. Сегодня я опубликую документы, по которым Шотландия сможет сделать этот демократический выбор", - сказала Стерджен, выступая в Эдинбурге.