2018թ.-ին Փաշինյանին՝ որպես քաղաքական գործիչ, դրական էր գնահատել քաղաքացիների 61.2 տոկոսը, այս տարի՝ 36.8 տոկոսը
20/12/2019 15:33
ՀՀ քաղաքացիների 9.1 տոկոսը նշում է, որ հեղափոխությունից հետո ակնկալիքներն ամբողջությամբ արդարացվել են, 67.21 տոկոսը նշում է, որ որոշ չափով են արդարացել, 8 տոկոսը՝ որոշ չափով չեն արդարացել, 13.8-ը՝ ընդհանրապես չեն արդարացել, լրագրողների հետ հանդիպմանն, ամփոփելով նոյեմբերին ՀՀ-ում անցկացված հարցումների արդյունքներն, ասաց «Gallup International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ Էմ Փի ՋԻ ՍՊԸ-Ի տնօրեն Արամ Նավասարդյանը:
««Որոշ չափով չեն արդարացել» և «ընդհանրապես չեն արդարացել» պատասխանած քաղաքացիներին խնդրել ենք պատասխանել, թե ինչո՞ւ չեն արդարացել, 32.2 տոկսը նշել է՝ նոր իշխանությունների անփորձության պատճառով, 28.1 տոկոսը նշել է, որ ակնկալիքներն ավելի բարձր են եղել, 27 տոկոսը՝ հին խնդիրների խորքային լինելու պատճառով, 17.8 տոկոսը նշել է՝ նոր իշխանությունների քաղաքական կամքի պատճառով», - նշեց Նավասարդյանը:
ՀՀ վարչապետի գործելաոճը լիովին դրական է գնահատել հարցվածների 37.4 տոկոսը, ավելի շուտ դրական՝ 49.9-ը, խորհրդարանական ընդդիմության աշխատանքը լիովին դրական է գնահատել10.2 տոկոսը,ավելի շուտ դրական՝ 27.4 տոկոսը, իսկ ավելի շուտ բացասական և ամբողջովին բացասական՝ 28.7 և 20.6 տոկոսը:
«Շուրջ 50 տոկոսը դժգոհ է խորհրդարանական ընդդիմության գործունեությունից: Սա մեծ թիվ է», - ասաց Նավասարդյանը:
Փաշինյանին՝ որպես քաղաքական գործիչ, լիովին դրական է գնահատել հարցվածների 36.8 տոկոսը, ավելի շուտ դրական՝ 50.4 տոկոսը:
«Մեծամասնությունը դրական է գնահատում, բայց եթե համեմատենք 2018թ..-ի սեպտեմբերի հետ, այդ ժամանակ 61.2 տոկոսն էր լիովին դրական գնահատել, 30.2 տոկոսն էլ՝ ավելի շուտ դրական»:
Փաշինյանի գործունեության բացթողումների մասով՝ հարցվածների 42 տոկոսը նշել անհաջող կադրային քաղաքականությունը, 27.9 տոկոսը՝ բարեփոխումների դանդաղ ընթացքը, 27 տոկոսը նշել է նախկին իշխանությունների ներկայացուցիչների նկատմամբ մեղմ վերաբերմունքը, 18.8 տոկոսը՝ կտրուկ միջոցների չկիրառելը, 6.7 տոկոսը՝ քաղաքական կամքի բացակայությունը:

Арам Навасардян: В сентябре 2018 года 61.2% граждан положительно оценивали Пашиняна как политического деятеля, в этом году – 36.8%
20/12/2019 18:13
9.1% граждан Армении считают, что после революции ожидания полностью оправдались,  67.21% отмечают, что оправдались в некоторой степени, 8% – в некоторой степени не оправдались, а 13.8% – вообще не оправдались, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами директор полноправного члена  «Gallup International Аssociation» в Армении ООО «Эм-пи-джи» Арам Навасардян.
«Граждан, ответивших "в некоторой степени не оправдались" и "вообще не оправдались" попросили ответить на вопрос, почему не оправдались. 32.2% отметили, что из-за неопытности новой власти,  28.1% отметили, что ожидания были более высокими, 27% заявили, что из-за глубины старых причин, 17.8 % сказали – из-за политической воли новой власти», - отметил Арам Навасардян.
Стиль деятельности премьер-министра Армении полностью положительно оценили 37.4% респондентов, скорее положительно – 49.9%, деятельность парламентской оппозиции полностью положительно оценили 10.2%, скорее положительно – 27.4%, а скорее отрицательно и полностью отрицательно – 28.7% и 20.6%.
«Около 50 процентов недовольны деятельностью парламентской оппозиции. Это большая цифра», - сказал Арам Навасардян.
Никола Пашиняна как политического деятеля полностью положительно оценили 36.8% опрошенных граждан, скорее положительно – 50.4%. Большинство положительно оценивает, но если сравнить с сентябрем  2018 года, то тогда полностью положительно оценивали 61.2%, а скорее положительно – 30.2».
Что касается упущений в деятельности Никола Пашиняна, то 42% опрошенных отметили неудачную кадровую политику, 27.9% – медленный ход реформ, 27% – мягкое  отношение к представителям прежней власти, 18.8% – неприменение жестких мер, 6.7% – отсутствие политической воли.
Отметим, «Gallup International Association» представила результаты 1517 опросов, которые были проведены в ноябре этого года во всех административных районах столицы, в 10 областях, областных центрах и селах Армении.