Բայդենը կարծում է, որ Թրամփի քաղաքականությունը «խեղդում է» միջին խավինը կարծում է, որ Թրամփի քաղաքականությունը «խեղդում է» միջին խավին
20/12/2019 13:29
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի վարած տնտեսական քաղաքականությունը չի համապատասխանում ամերիկացիների միջին խավի շահերին: Այս մասին հինգշաբթի  Լոս Անջելեսում կայացած համազգային հեռուստաբանավեճերի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ, 2020 թվականին ԱՄՆ նախագահի ընտրություններին Դեմոկրատական կուսակցության հավանական թեկնածու Ջո Բայդենը:
«Թրամփի աշխատակազմի օրոք միջին խավը մահանում է, նրան խեղդում են: Օրինակ՝ անցյալ տարի Միջին արևմուտքի ֆերմերների 40 տոկոսը չի կարողացել իրականացնել հաշիվների վճարում: Ամերիկացիների մեծ մասը ստացել է 400 դոլարով ավելի շատ հաշիվներ քան առաջ, և նրանք ստիպված են եղել պարտքով վերցնել այդ գումարը»:
Բայդենի կարծիքով՝ «պետք է վերացնել բոլոր այն հարկային արտոնությունները, որոնք տրված են բարձր եկամուտ ստացող մարդկանց»:
«Պետք է ներդրումներ կատարվեն կրթության, առողջապահության և այն ոլորտներում, որտեղ հնարավորություն կա բարելավելու մարդկանց կյանքն ու ապահովելու նրանց կյանքի մակարդակը, այսինքն հասնել նրան, ինչը ներկայումս չի արվում», -հավելել է նա:- Հենց այս պատճառով էլ պետք է ուրիշ նախագահ ընտրել»:

Байден считает, что политика Трампа "душит" средний класс
Экономическая политика администрации президента США Дональда Трампа не отвечает интересам среднего класса американцев. Такое мнение высказал в четверг на проходящих в Лос-Анджелесе общенациональных теледебатах претендентов на выдвижение кандидатом от Демократической партии на пост президента Соединенных Штатов на выборах 2020 года экс-вице-президент США Джозеф Байден.
"При администрации Трампа средний класс гибнет, его удушают, - заявил он. - Например, в прошлом году 40% фермеров на Среднем Западе не могли оплатить счетов. Большинство американцев получили счетов на $400 больше, чем раньше, и им пришлось занимать эти деньги".
По мнению Байдена, "необходимо ликвидировать все те налоговые поблажки, которые предоставлены людям с высоким уровнем доходов". "Необходимо осуществлять инвестиции в образование, здравоохранение, в те области, где есть возможность улучшить жизнь людей и обеспечить им сохранение уровня жизни, то есть добиться того, что не делается сейчас, - добавил он. - Именно поэтому нам следует избрать другого президента".