«Փաստ». ԱԺ գարնանային նստաշրջանի մեկնարկը բավականին բուռն է լինելու
«Փաստ» թերթը գրում է, որ իր տեղեկություններով՝ ԱԺ գարնանային նստաշրջանի մեկնարկը բավականին թեժ ու բուռն է լինելու։ Դա պայմանավորված է լինելու առաջին հերթին Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման գործընթացով, որն արդեն մեկ տարուց ավելի գտնվում է հանրության ուշադրության կենտրոնում և ամենատարբեր մեկնաբանությունների ու քննադատության առիթ է հանդիսացել։
Տեղեկությունների համաձայն, հենց այս համաձայնագրի վավերացման պատճառով է Նիկոլ Փաշինյանն այս փուլում առաջին գիծ բերել Դանիել Իոաննիսյանին՝ նրան դարձնելով Հանրային խորհրդի անդամ։ Թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, հավանաբար հունվարի վերջին շաբաթվա ընթացքում տեղի կունենան խորհրդարանական լսումներ, որտեղ առանցքային դերակատարություն է ստանձնելու հենց Իոաննիսյանը։
Թերթը տեղեկություններ ունի նաև, որ չնայած այս հարցում առկա ներքին լուրջ տարաձայնություններին, իշխանական խմբակցությունը հասնելու է նրան, որ կոնվենցիան ամեն գնով վավերացվի, քանի որ գոյություն ունի հստակ քաղաքական որոշում, որքան էլ որ հանրության գերակշիռ մեծամասնությունը կոնվենցիայի վերաբերյալ ունի խիստ բացասական վերաբերմունք»:

«Паст»: Ожидается довольно бурный старт весенней сессии парламента
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что начало весенней сессии парламента Армении будет довольно горячим и бурным. Это, в первую очередь, обусловлено процессом ратификации Стамбульской конвенции, которая уже больше года находится в центре внимания общества и стала поводом для самых разных комментариев и критики.
Согласно сведениям, именно из-за ратификации этого соглашения Никол Пашинян на данном этапе вывел на первую линию Даниела Иоаннисяна, сделав его членом Общественного совета. Как передает источник издания, скорее всего, в течение последней недели января состоятся парламентские слушания, ключевую роль в которых сыграет именно Иоаннисян.
По сведениям газеты, несмотря на имеющиеся серьезные внутренние разногласия по этому вопросу, правящая фракция добьется того, чтобы конвенция любой ценой была ратифицирована, поскольку, несмотря на крайне негативное отношение подавляющего большинства общества к этой конвенции, принято четкое политическое решение.