Սի Ցզինպին. Պեկինը թույլ չի տա միջամտել Հոնկոնգի և Մակաոյի ներքին հարցերին
Չինաստանի կենտրոնական կառավարությունը մյուս պետություններին երբեք և ոչ մի պատրվակով թույլ չի տա միջամտել Հոնկոնգի և Մակաոյի ներքին հարցերին, հայտարարել է Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը:
«Այն բանից հետո, երբ այս շրջանները վերամիավորել են հայրենիքի հետ՝ նրանց բոլոր գործերը դասվում են մեր երկրի ներքին հարցերին և արտասահմանից ոչ մեկին չի հաջողվի որևիցե կանոն թելադրել։ Մենք ոչ մի պարագայում թույլ չենք տա, որ արտաքին ուժերը միջամտեն Հոնկոնգի և Մակաոյի գործերին», - շեշտել է նա։
Սի Ցզինպինի խոսքով՝ Մակաոն մեծ առավելություն ունի, քանի որ այս քաղաքում օրգանապես համակցվում են արևելյան և արևմտյան մշակույթները:
«Սա նպաստում է մշակութա-հումանիտար կապերի խորացմանը, հանգեցնում է մշակույթների փոխադարձ ներթափանցմանը», - ընդգծել է ՉԺՀ ղեկավարը:

Си Цзиньпин: Пекин не позволит другим странам вмешиваться в дела Гонконга и Макао
Центральное правительство Китая никогда и ни под каким предлогом не позволит другим странам вмешиваться во внутреннюю политику двух специальных административных районов страны - Гонконга и Макао. Об этом заявил в пятницу председатель КНР Си Цзиньпин.
"После того, как эти районы воссоединились с родиной, все их дела относятся ко внутренним вопросам нашей страны и никому из-за рубежа не удастся диктовать какие-либо правила, - подчеркнул он, выступая с речью по случаю 20-летия официального вхождения Макао в состав Китая. - Мы ни за что не допустим, чтобы внешние силы вмешивались в дела Гонконга и Макао".
По словам Си Цзиньпина, у Макао есть большое преимущество, поскольку в этом городе органично сочетаются восточная и западная культуры.
"Это способствует наращиванию культурно-гуманитарных связей, приводит к взаимному проникновению культур", - подчеркнул председатель КНР.