Մահացել է դերասանուհի Կլոդին Օժեն, որը մարմնավորել է Ջեյմս Բոնդի ընկերուհուն
ֆրանսիացի դերասանուհի Կլոդին Օժեն, որը 1965 թվականին մարմնավորել է Ջեյմս Բոնդի ընկերուհուն «Գնդավոր կայծակ» ֆիլմում՝ 78 տարեկանում մահացել է, հայտնում է «Le Monde»-ը:
Հաղորդվում է, որ դերասանուհին մահացել է չորեքշաբթի Փարիզում՝ տևական հիվանդությունից հետո:
Կլոդին Օժեն ծնվել է 1941 թվականի ապրիլին: Կինոյով և թատրոնով նա սկսել է հետաքրքրվել դեռ դպրոցական տարիքում: Իր կարիերայի ընթացքում դերասանուհին խաղացել է մոտ 80 ֆիլմերում և հեռուստասերիալներում:
1958 թվականին Ռոմի Շնայդերի և Ալեն Դելոնի հետ միասին նա նկարահանվել է Պիեռ-Գասպար Ուիի «Քրիստինա» կինոնկարում, երկու տարի անց՝ Ժան Կոկտոյի «Օրփեոսի կտակը» ֆիլմում:
Օժեն համաշխարհային փառք է ստացել՝ կատարելով Դոմինիկ Դերվալի դերը բրիտանացի սուպերգործակալ Ջեյմս Բոնդի մասին ֆիլմում, որին մարմնավորել է Շոն Քոներին:
1958 թվականին Օժեն Ֆրանսիան ներկայացրել Է «Միսս աշխարհ» մրցույթում: 1990 թվականին դերասանուհին մասնակցել է «Ծովահրեշ 5» իտալական դետեկտիվ սերիալի նկարահանումներին:

Умерла актриса Клодин Оже, сыгравшая девушку Джеймса Бонда в "Шаровой молнии"
Французская актриса Клодин Оже, сыгравшая роль девушки Джеймса Бонда в фильме "Шаровая молния" (1965), умерла в возрасте 78 лет. Об этом сообщила газета Le Monde.
По ее сведениям, актриса умерла в среду в Париже после продолжительной болезни.
Клодин Оже родилась в апреле 1941 года. Увлекаться кино и театром она начала еще во время учебы в школе. Всего за свою карьеру актрисы Оже сыграла почти в восьми десятках фильмов и телесериалов.
В 1958 году вместе с Роми Шнайдер и Аленом Делоном она снялась в картине Пьера-Гаспара Уи "Кристина", спустя два года - в фильме Жана Кокто "Завещание Орфея". Мировую славу Оже получила, исполнив роль Доминик Дерваль в фильме про британского суперагента Джеймса Бонда, которого сыграл Шон Коннери.
В 1958 году Оже представляла Францию на конкурсе "Мисс мира". В 1990 году актриса приняла участие в съемках итальянского детективного сериала "Спрут 5".