«168 Ժամ». Հայաստան-Ադրբեջան երկկողմ հարաբերություններն ավելի բարդ են, քան թվում է պաշտոնապես
«168 Ժամի» հետ զրույցում քաղաքական վերլուծաբան Մոդեստ Կոլերովն՝ անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին, ասել է.
«Մենք վաղուց տեսել ենք, բոլորս գիտենք, որ երկկողմ բանակցությունները՝ իրենց ինտենսիվությամբ, երկարատևությամբ, ակնհայտորեն ունեն ոչ պաշտոնական օրակարգ: Դա ոչ պաշտոնական օրակարգ է՝ մեծ, խոշոր, դա գաղտնի է պահվում բոլոր արտաքին կողմերից, և կարելի է ենթադրել, որ իրական երկկողմ հարաբերությունները՝ Հայաստան-Ադրբեջան, ավելի բարդ են, ավելի բազմաշերտ են, քան թվում է պաշտոնապես»:
Նա նշել է նաև, որ չկա Լավրովի պլան, ինչպես պնդում է Մամեդյարովը:
«Դա սուտ է, ընթանում են երկարատև, ինտենսիվ բանակցություններ, հենց այդ պատճառով Հայաստանը չի մեղադրում Ադրբեջանին ագրեսիայի մեջ, որպեսզի շարունակվեն երկարատև ինտենսիվ բանակցությունները», - ասել է նա:
Հարցին էլ, թե ՀԱՊԿ Անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում Բիշքեկում Նիկոլ Փաշինյանը ՀԱՊԿ գործընկերներին կոչ էր արել չվաճառել սպառազինություն Ադրբեջանին, ինչպիսի՞ն կլինի այս կոչի ազդեցությունը, նա պատասխանել է.
«Պաշտոնական արձագանքներ եղել են արդեն Լավրովի, Կոսաչյովի կողմից, նրանք նշել են, որ Ռուսաստանը հետաքրքրված է հավասարակշռության պահպանմամբ: Իսկ Ադրբեջանը իրեն չի հայտարարել ՀԱՊԿ-ի թշնամի, ուստի ՀԱՊԿ շրջանակում Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշում պահանջել չի հաջողվում:
Ավելին՝ Հայաստանը՝ որպես ՀԱՊԿ անդամ, ունի իրավունք դիմել իր գործընկերներին ռազմական աջակցության անհրաժեշտության դեպքում, կարող է ասել, որ, օրինակ՝ Իջևանում կամ Նախիջևանում կրակում են, օգնեք: Հայաստանը դիմե՞լ է, ո՛չ, նշանակում է, որ ագրեսիա չկա, եթե չի դիմել, նշանակում է, որ ագրեսիայի զոհ չէ, եթե ագրեսիայի զոհ չէ, ուրեմն չի կարող պահանջել չվաճառել սպառազինություն: Իսկ ի՞նչն է խանգարում համարել ագրեսիայի զոհ, եթե մենք գիտենք, որ կրակոցներ կան, եթե կան կրակողներ, ինչո՞ւ դա չեք անվանում ագրեսիա, խնդրեմ, այսօր անվանեք դա ագրեսիա, վաղը խնդրեք ռազմական աջակցություն: Ո՞վ է խանգարում դա անել: Արդեն հետո, երբ կպահանջեք ռազմական աջակցություն, իհարկե, Հայաստանը իրավունք կունենա ասել, որ մենք աջակցություն ենք խնդրել, իսկ Դուք սպառազինություն եք վաճառում: Իսկ այսպես մի փոքր տարօրինակ է ստացվում»»:

«168 жам»: Двусторонние отношения Армения – Азербайджан намного сложнее, чем кажется официально
Российский политический аналитик Модест Колеров в беседе с газетой «168 жам» обратился к процессу урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«Мы давно видели, все знаем, что двусторонние переговоры своей интенсивностью, длительностью, явно имеют неформальную повестку. Это неофициальная повестка – большая, крупная, она держится втайне от всех внешних сторон, и можно предположить, что реальные двусторонние отношения Армения – Азербайджан гораздо сложнее, многослойнее, чем кажется официально», - сказал он.
Он также отметил, что нет плана Лаврова, как утверждает Мамедъяров.
«Это ложь, проходят длительные интенсивные переговоры, Армения именно поэтому не обвиняет Азербайджан в агрессии, чтобы продолжались длительные интенсивные переговоры», - сказал он.
На вопрос о том, что на заседании Совета безопасности ОДКБ в Бишкеке Никол Пашинян призвал партнеров ОДКБ не продавать оружие Азербайджану, повлияет ли этот призыв, он ответил:
«Официальные отклики уже были от Лаврова и Косачева, они отметили, что Россия заинтересована в сохранении баланса. А Азербайджан не объявлял себя врагом ОДКБ, посему требовать давления на Азербайджан в рамках ОДКБ не получается.
Более того, Армения, как член ОДКБ, имеет право в случае необходимости попросить своих партнеров о военной помощи, может сказать, например, что в Иджеване или Нахичеване стреляют – помогите. Обращалась ли Армения? Нет, это значит, что агрессии нет, если не обращалась, значит – не является жертвой агрессии, если она не жертва агрессии, то значит, не может требовать не продавать вооружение.
А что мешает считать жертвой агрессии, если мы знаем, что была стрельба, если есть те, кто стреляет, почему мы не называем это агрессией? Пожалуйста, назовите сегодня это агрессией, а завтра попросите о военной поддержке. Кто мешает сделать это? Уже потом, когда вы потребуете военную поддержку, разумеется, Армения будет иметь право заявлять: мы обратились за поддержкой, а вы продаете оружие. А так получается немного странно».