Հոնդուրասում առնվազն 13 մարդ է զոհվել բանտում խռովության ժամանակ
Հոնդուրասի Ատլանտյան ափում գտնվող Թելա քաղաքի բանտում խռովության արդյունքում հրաձգություն է տեղի ունեցել, ինչի հետևանքով, ըստ տարբեր աղբյուրների, զոհվել է առնվազն 13 մարդ, վիրավորվել՝ 20-ը:
«Համաձայն ազգային ոստիկանության նախնական տվյալների՝ Թելայի բանտում տեղի ունեցած անկարգությունները խլել են 13 մարդու կյանք», - ասում է «Prensa» պարբերականի նյութում։
Բանտի ներսում հրաձգության մասին տեղեկատվությունը իրավապահներին է հասել իրենց իսկ բանտարկյալներից, որոնք «լսել են կրակոցների երկար շարք»: Ըստ տեղական ԶԼՄ-ների՝ կոնֆլիկտի ընթացքում զոհվել է 18-ից 20 մարդ, ևս 20-ը վիրավորվել են:
Երկրի իշխանություններն ու անվտանգության ուժերը պաշտոնական հայտարարություններ չեն արել կատարվածի վերաբերյալ:
Հաղորդվում է, որ բանտի ղեկավարությունը հարևան շրջաններից լրացուցիչ ուժեր է սպասում՝ հաստատությունում վերահսկողություն հաստատելու համար:

В Гондурасе не менее 13 человек погибли во время бунта в тюрьме
В тюрьме города Тела на атлантическом побережье Гондураса вспыхнул бунт, в результате перестрелки, по различным данным, погибли не менее 13 человек, ранены 20.
"По предварительным данным национальной полиции, бунт в тюрьме Телы унес жизни 13 человек", - говорится в материале издания Prensa.
Информация о перестрелке внутри тюрьмы поступила правоохранителям от родных заключённых, которые "услышали длинные очереди выстрелов". По информации местных СМИ, в конфликте погибли от 18 до 20 человек, и ранены ещё 20.
Официальные власти и силовые структуры страны не сделали официальных заявлений по инциденту. Сообщается, что руководство тюрьмы ожидает подкрепления из соседних регионов для установления контроля над исправительным учреждением.