2019 թվականը կորցրած հնարավորությունների և նոր սպառնալիքների ձևավորման տարի էր. Արծվիկ Մինասյան
2019-ին իշխանությունը ոչ միայն չկարողացավ պատշաճ ուժեղացնել մեր պետականությունը, այլ նոր սպառնալիքներ ձևավորեց, «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի համաժողովին ասաց ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արծվիկ Մինասյանը:
«2019 թվականը կորցրած հնարավորությունների և նոր սպառնալիքների ձևավորման տարի էր, առնվազն կարևոր 7 ուղղությամբ ոչ միայն չկարողացանք 2019 թ-ը հավուր պատշաճի ուժեղացնել մեր պետականությունը, այլ նոր սպառնալիքներ ձևավորեցինք», - ասաց նա:
Առաջին երեք հարվածները, ըստ Մինասյանի, հասցված են արտաքին հարաբերություններին, Արցախյան բանակցություններին և հայոց բանակին:
Մինասյանը նկատեց, որ աճում է նաև ատելության խոսքը, իշխանությունները ընտրում են նոր թիրախներ, որոնց նկատմամբ ատելության մթնոլորտ է ստեղծվում՝ այդպիսով հետին պլան մղելով հավանական հարցերը, որ մարդկանց մոտ կարող էին առաջանալ, մասնավորապես, նոր իշխանություններից սպասելիքների առումով:
«Անհանդուրժողականության մթնոլորտի ձևավորումը, ատելության խոսքը, քարոզը, որ բխում է նախ իշխանություն ձևավորած անձանց վարքագծից, ցավոք սրտի, Հայաստանում դարձավ առօրյա: Գրեթե ամեն օր համացանցում հանդիպած հարյուր հազարավոր վիրավորանքներն ու հայհոյանքները վկայում են, որ իշխանության վարքագիծը դարձել է ամեն գնով նոր թիրախներ կամ, այսպես կոչված, թշնամիներ փնտրելը, որպեսզի հասարակությունն, իր վերջո, հարցերն իրեն չուղղի, չհարցնի՝ «լավ, մերժեցինք անցյալը, վատ երևույթները, բայց նորը դեռ չենք կառուցել, իսկ նորի համար, իշխանություն, ի՞նչ պետք է դու անես, ի՞նչ ես խոստացել, որ չես արել»: Այս հարցը, ցավոք սրտի, հասարակության մեծ մասը չի տալիս, որովհետև նրան անընդհատ հրամցվում է նոր թշնամի», - նշեց Մինասյանը:
Սպառնալիքներից Մինասյանը նաև առանձնացրեց իշխանության մեջ մենատիրության հաստատման առարկայական գործողությունները:

2019 was year of lost opportunities and formation of new threats: ARF-D representative
In 2019 the Armenian authorities not only failed to strengthen our statehood but formed new threats, member of the ARF-D Supreme Body Artsvik Minasyan said at Voskanapat think tank’s conference today.
“The 2019 was the year of lost opportunities and formation of new threats,” Minasyan said, adding that at least in 7 directions the strengthening of the statehood failed and new threats were formed.
The ARF-D representative said the first three blows were to the foreign relations, Artsakh talks and Armenian army.
Minasyan also stressed the growth of the hate speech, new targets of the Armenian authorities who the hate speech is being addressed to.
“The formation of atmosphere of intolerance, the hate speech, the propaganda have become common regular thing in Armenia. Almost every day we are facing hundreds and thousands offensive words which testify that today the authorities are searching new targets, or the so-called new enemies for the people not to ask them why you have not done what you have promised. Unfortunately people are not asking these questions as they are always being demonstrated new enemies,” Minasyan said.