Իսրայելը թույլ է տվել քրիստոնյաներին Գազայից գալ Երուսաղեմ՝ նշելու Սուրբ ծնունդը
Իսրայելի իշխանությունները թույլ են տվել Գազայի հատվածի քրիստոնյաներին այցելել Երուսաղեմ և Արևմտյան ափ՝ Սուրբ ծնունդը նշելու համար, ասվում է Իսրայելի պաշտպանության նախարարության՝ տարածքներում կառավարական գործունեության համակարգմամբ զբաղվող ստորաբաժանման (COGAT) հայտարարության մեջ:
«COGAT գեներալ-մայոր Աբու Ռուքունը թույլատրել է Գազայի քրիստոնյա բնակչությանը՝ գալ Երուսաղեմ Սուրբ ծնունդը նշելու։ Երուսաղեմ և Արևմտյան ափ մուտքի թույլտվությունները տրվելու են իրավիճակի գնահատականին համապատասխան՝ անվտանգության տեսակետից և առանց տարիքը հաշվի առնելու», - ասվում է COGAT-ի թվիթերյան հայտարարությունում։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ Պաղեստինի կաթոլիկ առաջնորդներն Իսրայելի իշխանություններին կոչ են արել թողնել Գազայի հատվածի քրիստոնյաներին Բեթղեհեմ՝ Սուրբ ծնունդը նշելու նպատակով։

Израиль разрешил христианам из Газы приехать в Иерусалим на Рождество
Власти Израиля разрешили христианам из сектора Газа приехать на Рождество в Иерусалим и Западный берег, сообщается в заявлении подразделения министерства обороны Израиля, занимающегося координацией правительственной деятельности на территориях (COGAT).
"Генерал-майор COGAT Камиль Абу Рукун предоставил послабления для поездок христианского населения Газы в связи с Рождеством. Разрешения на въезд в Иерусалим и Западный берег будут выданы в соответствии с оценкой ситуации с точки зрения безопасности и без учета возраста", - говорится в заявлении COGAT в Twitter.
Ранее сообщалось, что католические лидеры Палестины призвали власти Израиля пустить христиан сектора Газа в Вифлеем, чтобы отпраздновать Рождество.