Խորվաթիայի նախագահի ընտրության առաջին փուլում հաղթողը չի որոշվել
Խորվաթիայի Սոցիալ-դեմոկրատական ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավար և նախկին վարչապետ Զորան Միլանովիչն առաջատարն է կիրակի երկրում տեղի ունեցած նախագահի ընտրությունների առաջին փուլում, հայտնել է Պետական ընտրական հանձնաժողովը ձայների ավելի քան 99 տոկոսի հաշվումից հետո:
Միլանովիչն ստացել է ձայների 29,5 տոկոսը՝ առաջ անցնելով գործող աջ կենտրոնամետ նախագահ Կոլինդա Գրաբար-Կիտարովիչից, որը հավաքել է ձայների 26,7 տոկոսը:
Անկախ թեկնածու Միրոսլավ Շկորոն երրորդ տեղն է զբաղեցրել՝ 24,4 տոկոս ձայներով: Այսպիսով, Միլանովիչը և Գրաբար-Կիտարովիչն անցնում են նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ, որը պետք է կայանա 2020 թվականի հունվարի 5-ին:
Խորվաթիայի նախագահի պաշտոնի համար պայքարել է 11 թեկնածու, որոնք գրանցվել են երկրի ԿԸՀ-ում:
Խորվաթիայի նախագահը կատարում է գլխավորապես ներկայացուցչական գործառույթներ և իրավունք չունի որոշումներ ընդունել երկրի ներքին ու արտաքին քաղաքականության հարցերի վերաբերյալ:

Первый тур президентских выборов в Хорватии не выявил победителя
Глава оппозиционной Социал-демократической партии и бывший премьер-министр Зоран Миланович побеждает в первом туре президентских выборов в Хорватии, сообщила государственная избирательная комиссия после подсчета 99% голосов.
Миланович получил 29,5% голосов, опередив действующего правоцентристского президента Колинду Грабар-Китарович, набравшую 26,7% голосов. Независимый кандидат Мирослав Шкоро занял третье место с 24,4% голосов.
Таким образом, Миланович и Грабар-Китарович выходят во второй тур президентских выборов, который должен состояться 5 января 2020 года.
Первый тур выборов президента состоялся в Хорватии в воскресенье, 22 декабря.
За пост главы государства боролись 11 кандидатов, зарегистрированных государственной избирательной комиссией.
Президент Хорватии выполняет главным образом представительские функции и не имеет права принятия решений по вопросам внутренней и внешней политики страны, которые являются прерогативой правительства.