Փաշինյանը փորձում է հստակեցնել մեր «կարմիր գծերը», բայց դա բավարար չէ. Փորձագետ
Հայաստանի իշխանություններն աստիճանաբար սահմանում են Արցախյան բանակցություններում մեր «կարմիր գծերը», սակայն դա ևս բավարար չէ, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել է «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Ռոզի Միքայելյանը՝ մեկնաբանելով Երևանում տեղի ունեցած Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստի արդյունքները:
«Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են, որ կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների մոտեցումները նույնական են, բայց այդպես էլ չեն հստակեցնում, թե որոնք են այդ մոտեցումները: Դա ինքնին անհասկանալի և խնդրահարույց էր: Սակայն Ադրբեջանի կողմից վերջնագրի տեսքով իր դիրքորոշման հրապարակումն էլ ավելի մեծացրեց Հայաստանի և Արցախի կողմից իրենց դիրքորոշումների հրապարակման անհրաժեշտությունը»,- ասել է փորձագետը:
Նա ընդգծել է, որ առաջին անգամ համեմատաբար հստակ դիրքորոշում Հայաստանի կողմից հրապարակվեց Բրատիսլավայում՝ ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի ժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի ելույթում: «Այժմ վարչապետ Փաշինյանն է շարունակում այս գործընթացը: Որպես «կարմիր գիծ» սահմանվում է Արցախի կարգավիճակի հարցը՝ ամրագրելը, որ չի կարող լինել վերադարձ 86-87 թվականների ստատուս քվոյին կամ դրա որևէ մոդեֆիկացիային: Սակայն այս դիրքորոշումը չի տալիս բոլոր հարցերի պատասխանները»,- ասել է Միքայելյանը:
«Կարևոր է ամրագրել, որ կարգավորումը փաթեթային տրամաբանություն պետք է ունենա, այսինքն՝ պետք է ի սկզբանե համաձայնեցվեն կարգավորման բոլոր բաղադրիչները: Չի կարող անորոշություն լինել, այդ թվում՝ ժամկետների հարցում»,- ընդգծել է նա:
Փորձագետն ուշադրություն է հրավիրել վարչապետի ևս մեկ դիտարկման վրա: «Հետաքրքիր է, որ Փաշինյանը սկզբից հայտարարում է, որ Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների դիրքորոշումները լիարժեք, մինչև վերջին դետալները նույնական են, իսկ հետո հայտարարում է, որ անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստերի անցկացումը կարևոր է երկու հանրապետությունների դիրքորոշումները համադրելու համար: Սա առնվազն ինքնահակասական է»,- նշել է նա:

Пашинян пытается уточнить «красные линии», но этого недостаточно – эксперт
Власти Армении постепенно устанавливают «красные линии» в переговорах по урегулированию карабахского конфликта, однако этого недостаточно, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт Аналитического центра прикладной политики и исследований «Айацк» («Взгляд») Рози Микаелян, комментируя результаты совместного заседания Советов безопасности Армении и Арцаха в Ереване.
«Власти Армении заявляют, что подходы властей Армении и Арцаха идентичны, но так и не уточняют, каковы наши подходы. Это само по себе непонятно и создает проблемы. Опубликование Азербайджаном своей позиции в виде ультиматума еще больше увеличило необходимость уточнения позиций со стороны Армении и Арцаха», - сказала эксперт.
Она подчеркнула, что впервые относительно четко позиция Армении была озвучена в выступлении министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна в Братиславе на полях саммита глав МИД стран-участниц ОБСЕ.
«Сейчас этот процесс продолжает премьер-министр Никол Пашинян. В качестве "красной линии" устанавливается закрепление вопроса статуса Арцаха, что не может быть возврата к существовавшему 86-87гг. статус-кво или какой-либо его модификации. Однако эта позиция не дает ответа на все вопросы», - заявила Рози Микаелян.
«Важно зафиксировать, что разрешение конфликта должно проходить по логике пакетного урегулирования, то есть, изначально должны быть согласованы все компоненты урегулирования. Неопределенности не должно быть, в том числе, и в вопросе сроков», - отметила эксперт.
Она обратила внимание еще на одно заявление премьер-министра Армении. «Интересно, что Пашинян сначала заявляет о том, что позиции властей Армении и Арцаха полностью, до последней детали идентичны, а потом заявляет, что проведение совместных заседаний Советов безопасности важно для сопоставления позиций двух республик. Это, как минимум, противоречиво», - отметила эксперт.