Փաշինյանը փորձում է հստակեցնել մեր «կարմիր գծերը», բայց դա բավարար չէ. Փորձագետ
Հայաստանի իշխանություններն աստիճանաբար սահմանում են Արցախյան բանակցություններում մեր «կարմիր գծերը», սակայն դա ևս բավարար չէ, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել է «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Ռոզի Միքայելյանը՝ մեկնաբանելով Երևանում տեղի ունեցած Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստի արդյունքները:
«Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են, որ կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների մոտեցումները նույնական են, բայց այդպես էլ չեն հստակեցնում, թե որոնք են այդ մոտեցումները: Դա ինքնին անհասկանալի և խնդրահարույց էր: Սակայն Ադրբեջանի կողմից վերջնագրի տեսքով իր դիրքորոշման հրապարակումն էլ ավելի մեծացրեց Հայաստանի և Արցախի կողմից իրենց դիրքորոշումների հրապարակման անհրաժեշտությունը»,- ասել է փորձագետը:
Նա ընդգծել է, որ առաջին անգամ համեմատաբար հստակ դիրքորոշում Հայաստանի կողմից հրապարակվեց Բրատիսլավայում՝ ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի ժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի ելույթում: «Այժմ վարչապետ Փաշինյանն է շարունակում այս գործընթացը: Որպես «կարմիր գիծ» սահմանվում է Արցախի կարգավիճակի հարցը՝ ամրագրելը, որ չի կարող լինել վերադարձ 86-87 թվականների ստատուս քվոյին կամ դրա որևէ մոդեֆիկացիային: Սակայն այս դիրքորոշումը չի տալիս բոլոր հարցերի պատասխանները»,- ասել է Միքայելյանը:
«Կարևոր է ամրագրել, որ կարգավորումը փաթեթային տրամաբանություն պետք է ունենա, այսինքն՝ պետք է ի սկզբանե համաձայնեցվեն կարգավորման բոլոր բաղադրիչները: Չի կարող անորոշություն լինել, այդ թվում՝ ժամկետների հարցում»,- ընդգծել է նա:
Փորձագետն ուշադրություն է հրավիրել վարչապետի ևս մեկ դիտարկման վրա: «Հետաքրքիր է, որ Փաշինյանը սկզբից հայտարարում է, որ Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների դիրքորոշումները լիարժեք, մինչև վերջին դետալները նույնական են, իսկ հետո հայտարարում է, որ անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստերի անցկացումը կարևոր է երկու հանրապետությունների դիրքորոշումները համադրելու համար: Սա առնվազն ինքնահակասական է»,- նշել է նա:

Pashinyan tries to define “red lines” but it is not enough: expert
Armenian authorities state about identical positions of Armenia and Artsakh over Karabakh conflict settlement but they do not specify what position it is, expert from Hayatsk think tank Rozy Mikayelyan told Aysor.am, referring to the results of the joint session of the Armenian and Artsakh Security Councils.
“It is not clear and problematic. The publication of Azerbaijan’s approach in the form of the ultimatum raised the necessity for Armenia and Artsakh publish their positions too,” the expert said.
She stressed that for the first time Armenia clearly stated its position in Bratislava at the OSCE Ministerial Council by Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan.
“Now Armenia’s PM Nikol Pashinyan continues the process and as a “red line” defines the issue of Artsakh status, registering that there can be no return to 86-87 status quo or any of its modifications. But this position does not give answer to all the questions,” Mikayelyan said.
“It is necessary to register that the settlement must have a package logic, which means that all the elements of the regulation must be agreed from the very beginning. No uncertainty should remain, including in timeframes,” she stressed.
The expert also stressed that after declaring about identical positions of Armenia and Artsakh, Pashinyan states that the conduction of joint sessions of the Security Councils are important for comparing the positions.