Փաշինյանը մեծ խոստումներ տվեց, բանից դուրս եկավ՝ իրոք ստախոս է. Սևազգեստ մայր
Սևազգեստ մայրերն այսօր բողոքի ակցիա են իրականացրել Եռաբլուրում: Aysor.am-ի հետ զրույցում «Մեզ բացակա չդնեք» ՀԿ նախագահ Սաթիկ Խլղաթյանը նշեց՝  հավաքվել են Եռաբլուրում՝ ընդգծելու, որ կառավարությունն անտեսում է հայրենիքի կայացման համար իրենց կյանքը դրած մարդկանց:
«Կառավարությունն արհամարհում է նրանց: Գալիս, գլուխները տնկած, մտնում են Եռաբլուր, թող չմտնեն, չեն ամաչում էս տղերքից, չեն վախենում Աստծուց», - ասաց Խլղաթյանը:
Հիշեցնենք՝ սևազգեստ մայրերի բողոքն առաջացել էր այն բանից հետո, երբ կառավարությունը մարտի 1-ի զոհերից յուրաքանչյուրի ընտանիքին 30 միլիոն դրամ էր տրամադրել: Դրանից հետո սահմանին զոհվածների, վիրավորվածների հարազատները պահանջում են իրենց ևս փոխհատուցում տրամադրել:
«Մեր պահանջները մնացել են անապատասխան, որևէ մեկս չէինք սպասում, որ կառավարությունն այնպես կվարվեր ու չէր անդրադառնա այս ընտանքիներին: Իրենք ժամանակ շահեցին՝ մտածելով, որ առջևում ձմեռ է, այս ընտանիքները դուրս չեն գա հաստատ: Մեզ հետ հանդիպմանը վարչապետը հանձնարարեց օգնականին՝ Սուրեն Ղամբարյանին, որ շատ սուղ ժամկետում այս հարցին լուծում տա: Այս լուծումը տևեց ուղիղ երկու ամիս ու էլի մնացինք անպատասխան: Զրուցել եմ Ղաբարյանի հետ, ասել է՝ պատասխան չունեմ: Սրանից հետևում է, որ վարչապետը մերժել է ու ինքն իրավասություն չունի դա բարձրաձայնել», - ասաց նա:
Սևազգեստ մայրերից մեկն էլ նշեց, որ իրենք հուսախաբված են, ու եթե կառավարությունը շարունակի անտեսել իրենց, իրենք քայլեր կձեռնարկեն նրանց մուտքը Եռաբլուր թույլ չտալու համար:
«Փաշինյանը մեծ խոստումներ տվեց, բանից դուրս եկավ՝ իրոք ստախոս է: Ղեկավարները գալիս են այստեղ, երկու ծաղիկ են դնում ու փախնում են, ծնողներին էլ չեն ուզում հանդիպել: Եռաբլուր չենք ուզում, որ գան: Եթե այսպես շարունակվի, մենք կփակենք ճանապարհը ու չենք թողի, որ գան այստեղ, թող չգան, մեզ պետք չի», - ասաց նա:

Пашинян дал большие обещания, но оказалось, что он действительно лжец – мать погибшего военнослужащего
24/12/2019 15:13
Матери погибших военнослужащих проводят сегодня акцию протеста в военном пантеоне «Ераблур». Председатель общественной организации «Не ставьте нам отсутствия» Сатик Хлгатян отметила в беседе с корреспондентом Aysor.am, что они собрались в военном пантеоне «Ераблур», чтобы подчеркнуть, что правительство игнорирует людей, которые пожертвовали свои жизни во имя становления родины.
«Правительство игнорирует их. Приезжают сюда с высоко поднятой головой, пусть не приходят, им не стыдно перед этими парнями, они не бояться Бога», - сказала она.
Напомним, матери погибших военнослужащих начали проводить акции протеста после того, как правительство решило предоставить единовременную выплату в размере 30 млн. драмов семьям погибших во время событий 1-2 марта. После этого они требуют предоставить содействие семьям погибших военнослужащих и военнослужащих с инвалидностью в соответствии с установленными правительством новыми стандартами.
«Наши требования остались без ответа, никто из нас не ожидал, что правительство так поступит с нами, не отреагирует на наши проблемы. Они просто выиграли время, думая, что впереди зима и эти семьи точно не выйдут на акции протеста. Во время встречи с нами премьер-министр поручил своему помощнику Сурену Гамбаряну решить эту проблему в кротчайшие сроки. Это решение длилось два месяца, и нам опять не дали ответа. Я беседовала с Гамбаряном, он сказал, что у него нет ответа. Из этого следует, что премьер-министр отказал нам и у него просто не права говорить об этом», - заявила она.
Одна из матерей в черном отметила, что они разочарованы и если правительство продолжит игнорировать их, они предпримут шаги, чтобы не допустить их доступ на территорию военного пантеона «Ераблур».
«Пашинян дал большие обещания, но оказалось, что он действительно лжец. Руководство приходят сюда, возлагает несколько цветов к могилам и убегает, а с родителями встретиться они не желают. Не хотим, чтобы они посещали "Ераблур". Если так продолжится, мы заблокируем дорогу и не пустим, чтобы они приходили сюда. Пусть не приходят, нам это не нужно», - сказала она.