Պուտինն Ալիևի հետ քննարկել է երկկողմ համագործակցությունը
Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսով շնորհավորել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ծննդյան տարեդարձի կապակցությամբ, պետությունների ղեկավարները քննարկել են երկկողմ համագործակցությունը, ասվում է Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Երեքշաբթի Ադրբեջանի նախագահը նշում է 58 տարի:
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ջերմորեն շնորհավորել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ծննդյան օրվա առթիվ: Բարձրացվել են երկկողմ համագործակցության վերաբերյալ որոշ արդիական հարցեր», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Ռուսաստանի ղեկավարը նաև շնորհավորական հեռագիր է ուղարկել: Դրանում Պուտինը նշել է Ալիևի ներդրումը Մոսկվայի և Բաքվի միջև ռազմավարական գործընկերության գործում: Նախագահի խոսքով՝ Ալիևի գլխավորությամբ «Ադրբեջանը վստահորեն ընթանում է սոցիալ-տնտեսական զարգացման ուղով ՝ ամրապնդելով իր դիրքերը միջազգային ասպարեզում»: Երկու երկրների միջև «ռազմավարական գործընկերության ամրապնդման գործում» Ադրբեջանի առաջնորդի անձնական ներդրումը դժվար է գերագնահատել, ասվում է Կրեմլի կայքում տեղադրված հեռագրում:
Ռուսաստանի ղեկավարն ընդգծել է, որ նա անկեղծորեն գնահատում է առկա վստահությունն ու փոխըմբռնումը, և հույս ունի շարունակել բեղմնավոր համատեղ աշխատանքը՝ ի շահ երկու երկրների ժողովուրդների: Նա Ադրբեջանի նախագահին մաղթել է քաջառողջություն, երջանկություն, բարգավաճում և հաջողություններ, և սրտանց շնորհավորանքներ փոխանցել նրա ընտանիքին:
Ինչպես հայտնում է Ալիևի մամուլի ծառայությունը՝  խոսելով երկրների կողմից իրականացվող համատեղ նախագծերի կարևորության մասին, առաջնորդները «նշել են, որ այսօր Սամուր գետի միջով նոր ավտոմոբիլային կամուրջ բացումը մեծապես կնպաստի ընդլայնված համագործակցության խորացմանը»:

Путин обсудил с Алиевым двустороннее взаимодействие
Российский лидер Владимир Путин по телефону поздравил президента Азербайджана Ильхама Алиева с днем рождения, главы государств обсудили двустороннее взаимодействие, сообщает пресс-служба Кремля.
Президенту Азербайджана во вторник исполняется 58 лет.
"В ходе телефонного разговора президент РФ Владимир Путин тепло поздравил президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с днем рождения. Затронуты некоторые актуальные вопросы двустороннего взаимодействия", - говорится в сообщении.
Отмечается, что российский лидер также направил поздравительную телеграмму. В ней Путин отметил вклад Алиева в отношения стратегического партнерства между Москвой и Баку. Как отметил президент, под руководством Алиева "Азербайджан уверенно движется по пути социально-экономического развития, укрепляет свои позиции на международной арене". Личный вклад лидера Азербайджана "в упрочение отношений стратегического партнерства" между двумя странами трудно переоценить, говорится в телеграмме, опубликованной на сайте Кремля.
Глава российского государства подчеркнул, что искренне дорожит сложившимся доверием и взаимопониманием, рассчитывает на продолжение плодотворной совместной работы на благо народов двух стран. Он пожелал президенту Азербайджана крепкого здоровья, счастья, благополучия и успехов, передал сердечный привет его семье.
Как сообщает пресс-служба Алиева, говоря о важности совместных проектов, осуществляемых странами, лидеры "отметили, что открытие сегодня нового автомобильного моста через реку Самур внесет большой вклад в углубление расширенного сотрудничества".