Մարդու իրավունքների հակամարտության ճգնաժամը 2019 թվականին շատ արտահայտիչ էր. Ռուբեն Մելիքյան
2019 թվականն իրավական օրակարգերի հակամարտության և իրավական լոզունգների ու սկզբունքների փորձությունների տարի էր, «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տարեկան ամփոփիչ համաժողովին ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Այս երկու բնութագրիչները պայմանավորված են այն հանգամանքով, որ տարիներ ի վեր, այն մարդիկ, ովքեր այս քաղաքական իշխանությունն են ներկայացնում, ասոցացվել են մի շարք գաղափարների հետ՝ իրավունքի գերակայության գաղափարի հետ։ Եվ 2019 թվականն այն տարին էր, որ մենք տեսնեինք, դրանք իսկապե՞ս արժեքներ էին, թե՞ դրանք ընդամենը լոզունգներ էին, որոնք ոչ թե խորքային նշանակություն ունեին, այլ քաղաքական նպատակահարմարությունից էին խոսվում», - ասաց Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա նշեց՝ մարդու իրավունքների հակամարտության ճգնաժամը 2019 թվականին շատ արտահայտիչ էր.
«Դա ինչ-որ տեղ նաև հիմք է 2020 թվականի զարգացումների համար։ Պետք էր հասկանալ նաև, թե ի վերջո, քաղաքացիական, քաղաքական իրավունքներն առաջնային են, թե ոչ։ Տեսանք, որ շատ հաճախ այդ հարցերն արժանացան շատ ավելի թույլ վերաբերմունքի, քան պետք է արժանանային, և դա նույնպես հեռուն գնացող հետևությունների տեղ կարող է տալ», - ասաց Ռուբեն Մելիքյանը։

Кризис конфликта прав человека в 2019 году проявился довольно отчетливо – Рубен Меликян
2019 год стал годом конфликта правовых повесток и испытания правовых лозунгов и принципов, заявил сегодня на годовом итоговом форуме исследовательского института «Политэкономия» правозащитник Рубен Меликян.
«Эти две характеристики обусловлены тем обстоятельством, что на протяжении лет люди, представляющие сегодняшнюю политическую власть, ассоциировались с рядом идей, в том числе с идеей верховенства закона. И 2019 год стал годом, когда мы увидели, действительно ли это ценности или просто лозунги, которые не имеют серьезного значения и озвучиваются исходя из политической целесообразности», - сказал Рубен Меликян.
Он отметил, что в 2019 году кризис конфликта прав человека проявился довольно отчетливо.
«Это в какой-то мере станет основанием для событий в 2020 году. Нужно было также понять, являются ли приоритетом гражданские, политические права или нет. Мы увидели, что очень часто эти вопросы были удостоены намного меньше внимания, чем следовало, что также может дать поводом для далеко идущих выводов», - отметил Рубен Меликян.