«Փաստ». Կենտրոնական բանկի ներսում սպասվում են մեծ տեղաշարժեր
«Փաստ» թերթը գրում է, որ իր տեղեկություններով՝ Կենտրոնական բանկի ներսում սպասվում են մեծ տեղաշարժեր, որոնք անմիջական ազդեցություն կունենան բանկի ապագա գործունեության վրա։ Ըստ թերթի տեղեկությունների՝ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը բանկի ներսում ստեղծում է գործադիր կոմիտե։
Գործադիր կոմիտեի ստեղծումը միջազգային կառույցների, ինչպես նաև օրենքի պահանջ է և խրախուսվում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կողմից։ Սա, իհարկե, պաշտոնական վարկածն է։
«Բայց, ըստ ֆինանսական ոլորտում շրջանառվող խոսակցությունների, եկող տարի հուլիսին լրանում է Ջավադյանի պաշտոնավարման երկրորդ ժամկետը, և հեռացող ԿԲ նախագահը, գործադիր կոմիտե ստեղծելով, «ուժեղացնում» է Կենտրոնական բանկում ներկա երիտասարդների թիմը, որը նրա նախագահության տարիներին աճել և բազմաթիվ փորձությունների միջով է անցել։
Այսօր շատերն են արձանագրում, որ ներկայիս ԿԲ-ն գտնվում է պատմականորեն ամենաուժեղ կարգավիճակում թե՛ ֆինանսական կայունության, թե՛ վերահսկողության և թե՛ դրամավարկային գործառույթների իրականացման գործում» - գրել է թերթը:

«Паст»: В Центробанке ожидаются серьезные сдвиги
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что в Центральном банке Армении ожидаются серьезные сдвиги, которые непосредственно повлияют на дальнейшую деятельность банка. По сведениям издания, председатель Центробанка Артур Джавадян создает в банке исполнительный комитет.
Создание исполнительного комитета – требование международных структур и законодательства, а также поощряется Международным валютным фондом. Это, конечно, официальная версия.
«Согласно муссируемым в финансовой сфере разговорам, в июле следующего года истекает второй срок пребывания на посту Джавадяна и, создавая исполнительный комитет, Артур Джавадян "усиливает" в Центральном банке нынешнюю команду молодых специалистов, которая за годы его председательства выросла в профессиональном плане и прошла через многочисленные испытания.
Сегодня многие констатируют, что в историческом плане нынешний ЦБ находится на самой сильной позиции как в сохранении финансовой стабильности, так и в осуществлении контроля и денежно-кредитных функций», - пишет газета.