Միջոցներ ենք ձեռնարկում, որ հակառակորդին թույլ չտանք Նախիջևանի կողմից սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի ճնշող գերակայություն ունենալ. ԳՇ պետ
26/12/2019 14:30
Դիրքային առավելություններ հայկական կողմն ունի սահմանի բոլոր հատվածներում, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԶՈւ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանը՝ խոսելով Նախիջևանի հատվածում հայկական կողմի դիրքային առավելությունների մասին:
«Պաշտոնապես ասում եմ, որ այս ուղղությամբ մարտական հենակետերի վատացում չենք ունեցել, ունեցել ենք մարտավարական բնույթի բարելավում: Ադրբեջանը բավական ջանքեր է գործադրում Թուրքայի հետ, որպեսզի Նախիջևանի համազորային բանակն ուժեղացնի և որոշակի սպառազինության նմուշներ, որոնք նախկինում չեն եղել Նախիջևանում, ունեն», - ասաց Դավթյանն՝ ընդգծելով.
«Դրան զուգընթաց մենք համապատասխան միջոցներ ենք ձեռնարկում, որպեսզի թույլ չտանք Նախիջևանի կողմից սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի ճնշող գերակայություն ունենան, որը թույլ կտա իրենց առանձին գործողությունների ժամանակ վստահ զգալ այդ ուղղությամբ», - ասաց Արտակ Դավթյանը:
Նա նշեց՝ «տեղ կա, որ հակառակորդն ունի գերիշխող բարձունքում դիրք, տեղ կա՝ մենք»:
«Քանակային առումով հայկական կողմը 30-40 տոկոսով ավելի գերիշխող դիրքեր ունի: Կոնկրետ Նախիջևանի ուղղության վրա շահարկումները պարբերաբար են լինում: Էական փոփոխություններ այս պահին չկան: Վերջին 2-3 ամիսների ընթացքում մենք որոշակի փոփոխություն ենք ունեցել դիրքերի բարելավման առումով: Դրանք, սակայն, տեղային բարելավումներ են», - ասաց Արտակ Դավթյանը:
ԳՇ պետի խոսքով՝ այս ընթացքում բավականին մեծ աշխատանք է կատարվել հենակետերի ամրապնդման, ճանապարհային ցանցի լայնացման և զարգացման ուղղությամբ։

Мы предпринимаем меры, чтобы не позволить противнику достичь преимущества в военной технике со стороны Нахичевана – Артак Давтян
26/12/2019 16:50
Армянская сторона имеет позиционные преимущества на всех участках границы, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами начальник Генштаба ВС Армении Артак Давтян, касаясь позиций армянской стороны на нахичеванском направлении .
«Официально заявляю, что у нас не произошло ухудшения позиций. Есть улучшение  тактического характера. Азербайджан вместе с Турцией прилагает много усилий, чтобы усилить армию в этом направлении и у них есть некоторые виды вооружений, которых раньше не было в Нахичеване», - сказал Артак Давтян.
«Параллельно с этим мы предпринимаем соответствующие меры, чтобы не допустить подавляющего преимущества вооружений и военной техники со стороны Нахичевана, что позволит нам в случае локальных действий чувствовать себя уверенно на этом направлении», - подчеркнул он.
Артак Давтян отметил, что «есть места, где противник обладает преимуществом на господствующих высотах, а есть места, где армянская сторона».
«В количественном плане у армянской стороны на 30-40% больше господствующих высот. Конкретно в нахичеванском направлении периодически бывают спекуляции. Существенных изменений на данный момент нет. В течение последних 2-3 месяцев у нас были определенные изменения в плане улучшения позиций», - сказал Артак Давтян.
По словам начальника Генштаба ВС, за это время выполнена большая работа в направлении укрепления опорных пунктов, расширения  и развития дорожной сети.