Արտաքին լուսավորությամբ ապահովվել է նաև սահմանապահ Խաչիկ գյուղը
«Էկո գյուղերի ցանց» ծրագրի շրջանակում՝ Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) իր գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համատեղ շարունակում են Հայաստանի բնակավայրերում արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգերի ներդրումը։ Այս անգամ լուսավորվել են Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքի Խաչիկ  գյուղի  փողոցները` ներառելով 1600մ երկարությամբ տարածք, ինչպես նաև տեղակայվել է 45 LED լուսարձակ:
Համայնքային կայուն զարգացման ամենակարևոր նախապայմաններից մեկն էներգախնայող համակարգի ներդրումն է, որը համադրում է բնապահպանական բաղադրիչը և բնական ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործումը: Էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրումը ոչ միայն թեթևացնում է համայնքի ֆինանսական բեռը, աշխուժացնում է համայնքային կյանքը և առօրյան, այլև՝ ստեղծում է կայուն և մաքուր շրջակա միջավայր։
Ժամանակակից այս համակարգի գործարկմանը ներկա են գտնվել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի գլխավոր ճարտարագետ Մարտին Մարալչանը, Խաչիկ բնակավայրի վարչական ղեկավար  Հովիկ  Սմբատյանն  ու  համայնքի  բնակիչներ:
«Նոր տարվան ընդառաջ կարևոր ձեռքբերում էր հասցնել լուսավորել ևս մեկ սահմանապահ գյուղ: Պետք է առանձնակի նշեմ, որ  այս նախաձեռնությամբ մենք նպաստում ենք ոչ միայն համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացմանը, այլև՝ շրջակա միջավայրի և բնության  պահպանությանը, քանի որ համայնքը լուսավորող LED լուսարձակները էներգախնայող են և կարող են ծառայել շատ երկար: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տարիներ շարունակ իր ուշադրության կենտրոնում է պահում հատկապես սահմանապահ գյուղերի լուսավորության հարցը և դրանով հանդերձ մնում  հավատարիմ իր իսկ ստեղծած սոցիալական պատասխանատվության կարևոր արժեքներին», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
FPWC և հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը չափազանց կարևոր են համարում բնության պահպանության գործում նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառումը՝ ի նպաստ շրջակա միջավայրի պահպանության, էներգախնայողության բարձրացման և համայնքային զարգացման:
Նախիջևանի սահմանից ոչ հեռու գտնվող Խաչիկ գյուղը ներառված է «Էկո գյուղերի ցանց» ծրագրում: Ծրագրի հիմքում կայուն զարգացման չորս բաղադրիչներն են՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային և սոցիալական, և ծրագիրը հնարավորություն է տալիս նմանատիպ համայնքները ներառել համայնքների լուսավորության գործընթացում:

Khachik Frontier village was also provided with Street lighting
In the frames of the “Eco Villages Network” project, the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), in partnership with its general partner VivaCell-MTS, continues to invest in energy-saving outdoor lighting systems in Armenian settlements. This time, the streets of Khachik village of Areni community of Vayots Dzor region, were illuminated, including an area of 1,600 m long section, with 45 LED lamps been installed.
One of the most important requirements for sustainable community development is the introduction of an energy-saving system that combines the environmental component and the efficient use of natural resources. The introduction of energy-saving technologies not only relieves the community's financial burden, enhances community life and daily living, but also creates a sustainable and clean environment.
The launching ceremony of this modern system was attended by VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the Chief Engineer of the FPWC Martin Maralchyan, Head of Administration of Khachik settlement Hovik Smbatyan, and the community residents.
“Ahead of the New Year, it was an important achievement to light up another border village. I must state that this initiative promotes not only the development of community infrastructure, but also the protection of the environment, as the LED lamps serving the community, are energy saving and can operate for many years. VivaCell-MTS has been focusing on the issue of lighting the border villages for many years and remains committed to the important values of the social responsibility it has created,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
FPWC and its General Partner VivaCell-MTS attach great importance to the use of the latest technologies in nature conservation for the benefit of the environment, energy saving and community development.
Khachik village, located near the Nakhichevan border, is included in the “Eco Villages Network” project. The project is based on four components of sustainable development: environmental, economic, cultural and social, and the project enables such communities to be included in the community street lighting process.