Տարին ամփոփում ենք լավ տրամադրությամբ. Նիկոլ Փաշինյան
Տարին ամփոփում ենք լավ տրամադրությամբ, կառավարության այս տարվա վերջին նիստին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Նոյեմբեր ամիսը տնտեսական հաջողությունների առումով ռեկորդային է 2019 թվականի համար, մասնավորապես, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 10,1 տոկոս է», - ասաց նա:
Վարչապետը նշեց՝ կարևոր է, որ ապրանքների արտահանման աճ կա՝ 25,7 տոկոս, առևտրի շրջանառությունը աճել է 11,9 տոկոսով,  ծառայությունները՝ 11,6 տոկոս, շինարարաւթյունը՝ 4,7 տոկոսով, արդյունաբերության աճը 9,3 տոկոս է, արտահանման աճն՝ 9 տոկոս:
«Սրանք բավականին լավ ցուցանիշներ են և արձանագրում են, որ այն գաղափարախոսությունը, որ դրել ենք տնտեսական զարգացման հիմքում, ռեալ աշխատում է», - ասաց նա:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հայտնեց, որ 11 ամիսների ընթացքում ունենք կոնյակի արտահանման աճ մոտ 27 տոկոսով և գինիների արտահանումը 50 տոկոսով է աճել՝ ընդհանուր արժեքով 24 միլիոն դոլար և մրգային գինիները՝ 75 տոկոսով են աճել:
«Կարծում ենք, որ տարին կամփոփենք առնվազն 7,5 տոկոս տնտեսական աճով և արտահանումը կլինի 10 տոկոս: Այդ ցուցանիշները իրատեսական են և 11 ամիսների ցուցանիշները ցույց են տալիս, որ 2020 թվական ենք մոտենելու շատ լավ տնտեսական հիմքով», - ասաց նա:
Վարչապետը մրգային գինիների արտահանման ցուցանիշներին ուշադրություն հրավիրեց և նշեց, որ ամենաշատ աճն են ցույց տվել:
«Կարծում եմ, որ Հայաստանում նոր բրենդի, նոր խմիչքի ձևավորման պրոցես է տեղի ունենում», - ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, որ տնտեսական ակտիվության աճի ցուցանիշը հետաքրքիր վարքագիծ է դրսևորում և դինամիկան կարևոր է, ինչպես նաև կարևորեց, որ պետական բյուջեի հարկային հավաքագրումների առումով էական ցուցանիշներ կան:

Armenia’s PM says they wrap up the year with good mood and good figures
We are summing up the year with good mood, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the last cabinet sitting of the year.
“November was a record month for 2019 regarding the economic success. In particular the economic activeness index was 10,1%,” the prime minister said.
He stressed that 25,7% growth has been registered in export of products, the trade turnover grew by 11,9%, services sector registered 11,6% growth, the construction 4,7%, the industry registered 9,3% growth.
“These are quite impressive figures and we register that the ideology we have put in the basis of economic development really works,” he said.
Minister of economy Tigran Khachatryan said that during 11 months 27% of growth has been registered in the brandy export and 50% in wine export.
“I think we will sum up the year with at least 7,5% economic growth and the export will be 10%. These indexes are realistic. The figures of the 11 months show that we will be entering the year of 2020 with very good economic basis,” he said.
The prime minister also drew attention on the growth of the export of fruit wines, noting that they registered the biggest growth.
“I think a new brand, new drink is being formed in Armenia,” he said.
The prime minister said the economic activeness index demonstrates interesting behavior and that the dynamics is very important.