Էրդողանը հունվարին կխնդրի Թուրքիայի խորհրդարանին թույլ տալ զինվորականներ ուղարկել Լիբիա
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը մտադիր է հունվարին, երբ օրենսդիրները կվերսկսեն աշխատանքը, հայտ ուղարկել խորհրդարան՝ Թուրքիայի զինված ուժերը Լիբիա ուղարկելու համար: Այս մասին նա հայտարարել է հինգշաբթի Անկարայում ունեցած ելույթի ժամանակ, որը հեռարձակվում է NTV- ի կողմից:
«Հենց խորհրդարանը բացվի, մենք առաջին հերթին այնտեղ զորքեր ուղարկելու խնդրանքով կդիմենք: Եթե մենք Տրիպոլիի կողմից խնդրանք ստանանք այնտեղ զորքեր տեղակայելու մասին, ապա մենք այն կընդունենք», - ասել է նա՝ հավելելով, որ Տրիպոլիից հայտի բացակայության դեպքում զինվորականները ոչ մի տեղ չեն գնա:
«Մենք ցանկացած աջակցություն կտրամադրենք Տրիպոլիի վարչակազմին, որը պայքարում է ապստամբ գեներալի դեմ, որին պաշտպանում են եվրոպական և արաբական որոշ երկրներ: Նրանք օգնում են նրան, և մենք գտնվում ենք Լիբիայի օրինական կառավարության կողմում», - ասել է Թուրքիայի ղեկավարը:

Эрдоган сообщил, что в январе попросит парламент Турции разрешить отправку военных в Ливию
Президент Турции Тайип Эрдоган намерен в январе, когда законодатели возобновят работу, направить в парламент запрос об отправке турецких военных в Ливию. Об этом он сообщил в четверг во время выступления в Анкаре, которое транслирует телеканал NTV.
"Как только откроется парламент, мы первым делом направим туда запрос об отправке войск. Если нам поступит соответствующее приглашение [со стороны Триполи об отправке войск], то мы его примем", - сказал он. При этом Эрдоган указал, что "в отсутствие запроса из Триполи военные никуда не поедут".
"Мы окажем любую поддержку администрации в Триполи, которая ведет борьбу с мятежным генералом, за которого выступают некоторые европейские и арабские страны. Они помогают ему, а мы на стороне законного правительства Ливии", - сказал турецкий лидер.