Ֆիլիպինների Մինդորո քաղաքում թայֆունի պատճառով աղետալի իրադրություն է հայտարարվել
Աղետալի իրադրութուն է հայտարարված Ֆիլիպինների Մինդորո քաղաքում, որտեղ մոլեգնում է «Ուրսուլա» թայֆունը, հայտնում է ABS-CBN հեռուստաալիքըհղում անելով քաղաքապետ Ռոմուլո Ֆեսթինը:
Ֆիլիպիններում աղետալի իրադրության ռեժիմ կարող է հայտարարվել վարչական բաժանման տարբեր մակարդակներով՝ սկսած քաղաքից, ասված է տարերային աղետների հետեւանքների կառավարման ու նվազեցման ազգային խորհրդի հրամանագրում, որը հրապարակվել է երկրի պաշտոնական թերթում: Այդ ռեժիմը հատուկ միջոցներ է նախատեսում ռեզերվների օգտագործման համար, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գների սահմանում և այլ միջոցառումներ:
Ավելի վաղ տեղական ԶԼՄ-ները հայտնել են թայֆունի 16 զոհի մասին:
Ինչպես նշել է հեռուստաալիքը, հղում անելով արտակարգ իրավիճակների գործակալությանը, 58,4 հազար մարդ հարկադրված է եղել տեղափոխվել տարհանման կենտրոններ:

В городе на Филиппинах объявили бедственную ситуацию из-за тайфуна
Бедственная ситуация объявлена в городе Миндоро на Филиппинах, где бушует тайфун "Урсула", сообщает телеканал ABS-CBN со ссылкой на мэра горда Ромуло Фестина (Romulo Festin).
Режим бедственной ситуации на Филиппинах может быть объявлен на различных уровнях административного деления, начиная с города, говорится в указе национального совета по управлению и уменьшению последствий стихийных бедствий Филиппин от 17 июня 2019 года, опубликованного в официальной газете страны. Этот режим подразумевает особые меры для использования резервов, установление потолка цен на товары первой необходимости и другие меры.
Ранее местные СМИ сообщали о 16 погибших во время тайфуна.
Как передает телеканал со ссылкой на агентство по чрезвычайным ситуациям, 58,4 тысячи человек были вынуждены переехать в эвакуационные центры.