Ղազախստանում նշել են օդանավի կյործանման հնարավոր պատճառները
Ալմաթիում ուղևորատար օդանավի կործանման պատճառը կարող էր լինել կամ օդաչուի սխալը, կամ  էլ տեխնիկական խնդիրները, դա կպարզվի հատուկ փորձաքննության արդյունքում: Այս մասին հայտարարել է Ղազախստանի փոխվարչապետ Ռոման Սկլյարը:
«Օդանավը վայրէջքի ժամանակ  երկու անգամ հետին հատվածով դիպչել է թռիչքուղղուն: Կամ դա օդաչուի սխալի կամ էլ տեխնիկական սխալի պատճառով էր: Դա կպարզի հատուկ տեխնիկական զննումը՝ միջազգային ավիացիոն հանձնաժողովի մասնակցությամբ», - РИА Новоси-ն մեջբերում է Սկլյարի խոսքերը:
«Bek Air» ավիաընկերության Ալմաթի-Նուր-Սուլթան չվերթն իրականացնող օդանավը կորցրել է բարձրությունը և բախվել երկհարկանի շենքի:
Ալմաթիի քաղաքապետարանի վերջին հայտարարության համաձայն` ինքնաթիռի կործանման հետևանքով մահացել է 15 մարդ, տուժել է 34-ը:

В Казахстане назвали возможные причины крушения самолёта
Крушение пассажирского самолёта в Алма-Ате могло произойти либо из-за ошибки пилота, либо по техническим причинам, это выяснит специальная экспертиза. Об этом сообщил заместитель премьер-министра Казахстана Роман Скляр.
«Самолёт дважды при взлёте коснулся хвостом полосы. Либо это ошибка пилота, либо техническая причина. Это установит специальная техническая экспертиза при участии Международного авиационного комитета», - цитирует РИА Новости Скляра.
Рейс авиакомпании Bek Air по направлению Алма-Ата - Нур-Султан при взлете потерял высоту и пробил бетонное ограждение. Произошло столкновение с двухэтажным строением. По последним данным мэрии Алма-Аты, жертвами крушения самолета стали 15 человек, 34 пострадали.