«Հրապարակ». Հրայր Թովմասյանին երկուշաբթի կալանավորելու միջնորդություն կներկայացվի
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով՝ երեկ ՍԴ-ի մոտ տված հարցազրույցից անմիջապես հետո Հրայր Թովմասյանին ծանուցագիր են տվել երկուշաբթի ՀՔԾ ներկայանալու մասին։ Իրավապահ համակարգի մեր աղբյուրի համաձայն՝ այդ օրը նախատեսվում է փոխել Թովմասյանին առաջադրված մեղադրանքը և դատարան ներկայացնել նրան կալանավորելու միջնորդությունը։
Իշխանությունները համոզված են, որ կալանավորելով և փաստացի մեկուսացնելով Թովմասյանին՝ կկարողանան ճնշումներ բանեցնել ՍԴ մյուս դատավորների վրա՝ ստիպելով նրանց ներկայացնել հրաժարականի դիմումներ։ Սակայն կա մտավախություն, որ դատավորների մեծ մասը կմերժի Թովմասյանին կալանավորելու միջնորդությունը՝ հիմքում դնելով անձեռնմխելիության դրույթի խախտումը կամ հիմնավոր կասկածի բացակայությունը։
Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ իշխանությունը Երևան քաղաքի դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանին հանձնարարել է համապատասխան միջնորդությունն այնպես մուտք անել գործերի բաշխման համակարգ, որ այն մակագրվի առավել վստահելի դատավորներից մեկին։ Նրանք 4-ն են՝ Մնացական Մարտիրոսյան, Կարեն Ֆարխոյան, Մարինե Մելքոնյան, Վահագն Մելիքյան։ Չի բացառվում նաև, որ Թովմասյանի կալանքի միջնորդությունը քննի անձամբ դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանը»:

«Грапарак»: В понедельник будет подано ходатайство об аресте Грайра Товмасяна
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что сразу после вчерашнего интервью у здания Конституционного суда Грайру Товмасяну была вручена повестка о вызове в понедельник в Специальную следственную службу. Согласно источникам издания в правоохранительной системе, в этот день предусматривается изменить предъявленное Грайру Товмасяну обвинение и подать в суд ходатайство о применении в качестве меры пресечения в его отношении ареста.
Власти уверены, что арестовав и фактически изолировав Грайра Товмасяна, смогут оказать давление на судей КС, заставив их подать заявления об отставке. Однако есть обеспокоенность, что большая часть судей отклонят ходатайство об аресте Грайра Товмасяна на основании положения о нарушении неприкосновенности или отсутствия обоснованного сомнения.
«Как передает наш источник, власти поручили председателю суда общей юрисдикции Еревана Артуру Мкртчяну ввести соответствующее ходатайство в систему распределения дел таким образом, чтобы оно было завизировано на одного из самых надежных судей. Таких судей четыре – Мнацаканян Мартиросян, Карен Фархоян, Марине Мелконян, Ваагн Меликян. Не исключается, что ходатайство об аресте Грайра Товмасяна рассмотрит лично председатель суда Артур Мкртчян», - пишет газета.