Հավատացեք՝ դա այդպես չի մնալու, Ամերիկան ուժգին կպատասխանի Իրանին․ Գրիգորի Այվազյան
Ամերիկան անպատասխան չի թողի Իրանի կողմից Իրաքում իր ռազմական օբյեկտներին հասցված հարվածները, լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ադրբեջանագետ Գրիգորի Այվազյանը։
«Իրանը Իրաքում ամերիկյան բազաներին հարված հասցրեց, հավատացեք դա այդպես չի մնալու, Ամերիկան ուժգին կպատասխանի և եթե այդ համակարտությունը ռազմական բախման կիզակետ տեղափոխվի, պարզ է, որ Իրանի ճակատագիրը Իրաքից ավելի վատ է լինելու», - ասաց Այվազյանը։
Փորձագետը նկատեց, որ Ադրբեջանն ու Իսրայելը ամեն ինչ անում են, որ Ամերիկա-Իրան հակամարտությունը սրվի ու ռազմական փուլ տեղափոխվի, որպեսզի նրանք կարողանան Ամերիկայի ձեռքերով ձերբազատվել Իրանից։
«Եթե այս բացասական սցենարով գործընթացը գնա, մեզ համար բավականին դժվար ժամանկահատված է սպասվում՝ վտանգներով լի։ Առաջին հերթին, Իսրայլեը և ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ պայքարում իրենց որպես հենակետ դիտարկում են Ադրբեջանը, նրան էլ ձեռնտու է այդ հակամարտությունը, որովհետև, եթե Իրանը պարտություն կրի, նա մտածում է, որ կկարողանա գրավել հյուսիսային Իրանը։ Այստեղ կարող է սրացում մտցվել ղարաբաղյան հակամարտության գոտում։ Արդբեջանը կփորձի ինչ-որ բան շահել», - ասաց նա։

Iran’s attack not to remain without powerful response: expert
The United States will not let Iran’s attack on its military bases in Iraq without response, expert in Azerbaijani affairs Grigory Ayvazyan told the reporters today.
“Iran attacked the U.S. bases in Iraq, this will follow a powerful response by the U.S. military and if this conflict focuses on military clashes Iran’s fate will be worse than Iraq’s,” Ayvazyan said.
The expert said Azerbaijan and Israel are doing their best for the escalation of the U.S.-Iranian conflict for them to get rid of Iran with the hands of the USA.
“If the developments follow this way, Armenia will face very harsh times, full of dangers. Israel and the USA are viewing Azerbaijan as their base in its fight against Iran,” he said, adding that the conflict is beneficial for Azerbaijan as it hopes to occupy the northern Iran.
“This may follow the escalation of the situation in Karabakh. Azerbaijan will try to benefit something,” he said.