Կոնգոյում կարմրուկից մահացածների թիվը գերազանցել է 6 հազարը
Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում կարմրուկից մահացածների թիվը գերազանցել է 6 հազարը: Այս մասին հայտնում է  Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը:
2019 թվականի դեկտեմբերին հաղորդվել էր 5 հազար մարդու մասին, որոնք տարեսկզբից կարմրուկի համաճարակի հետևանքով մահացել էին ԿԴՀ-ի 26 նահանգներում:
Ըստ կազմակերպության՝ 2019 թվականին մինչև հինգ տարեկան ավելի քան 18 միլիոն երեխա է կարմրուկի դեմ պատվաստում ստացել ԿԴՀ-ում: Բնակչության հենց այս խումբն է հիվանդության նկատմամբ առավել խոցելին. կարմրուկի գրանցված դեպքերի 25 տոկոսը բաժին է ընկնում նրանց:
«Մենք հնարավոր ամեն բան անում ենք, որպեսզի հսկողության տակ առնենք համաճարակը:
Սակայն իրապես հաջողություն հասնելու համար պետք է համոզվենք, որ ոչ մի երեխա չի ենթարկվում հիվանդանալու չարդարացված մահացու ռիսկի, որը կարելի է հեշտությամբ կանխել պատվաստման օգնությամբ», - հայտարարել է Աֆրիկայում ԱՀԿ-ի տարածաշրջանային տնօրեն Մատշիդիսո Մոյետին:

Число погибших от кори в ДРК превысило шесть тысяч человек
Число погибших от кори в Демократической республике Конго превысило шесть тысяч человек, сообщает Всемирная организация здравоохранения.
В декабре 2019 года сообщалось о пяти тысячах человек, скончавшихся с начала года в результате эпидемии кори в 26 провинциях ДР Конго.
По данным организации, в 2019 году более 18 миллионов детей в возрасте до пяти лет были привиты от кори в ДРК. Именно данная группа населения наиболее уязвима к заболеванию: 25% зарегистрированных случаев кори приходится на них. В некоторых районах охват детского населения плановой вакцинацией до сих пор остается низким.
"Мы делаем все возможное, чтобы взять эпидемию под контроль. Однако чтобы по-настоящему преуспеть, мы должны удостовериться, что ни один ребенок не подвергается неоправданному смертельному риску от заболевания, которое можно легко предотвратить при помощи вакцинации", - заявил региональный директор ВОЗ для Африки Матшидисо Моэти (Matshidiso Moeti).