Բազմոցին պառկած մարդու աղքատությունը կառավարությունը չի հաղթահարելու. Նիկոլ Փաշինյան
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձավ մարդկանց կյանքը փոխելու ու լավ ապրելու իրենց պատկերացրած բանաձևին:
«Հայաստան են գալիս հաճախորդներ, ովքեր փոքր ու միջին բիզնեսի պոտենցիալ հաճախորդներ են: Էս մարդիկ գալիս են ոչ թե հինգ աստղանի հյուրանոցներում ապրելու, ամենաթանկ ռեստորաններում սնվելու, այլ գալիս են քայլելու, սար բաձրանալու, գետ տեսնելու, կենդանի տեսնելու ու հունվարի մեկից մենք միկրոբիզնեսը ազատել ենք հարկերից», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը կրկնեց՝ աշխատանքն է ՀՀ քաղաքացու համար աղքատությունը հաղթահարելու միջոցը:
«Հիմա մենք ստեղծել ենք բավարար դաշտ ու եթե ինքնակարգավորումեր չեն տեղի ունենալու, մենք որոշակի ստանդարտներ ենք պարտադրելու», - ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ չաշխատող մարդը չի կարող լավ ապրել:
«Հետևաբար, մեր խնդիրն է աշխատանքի համար ստեղծել բոլոր հնարավոր պայմանները, էլի կրկնում եմ, բազմոցին պառկած մարդու աղքատությունը կառավարութունը չի հաղթահարելու, էդ մարդը առնվազն պետք է բռնի կառավարության ձեռքը ու վեր կենա բազմոցից», - ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ սպասում են բավականին բարձր տնտեսական աճ:
«2020 թվականի մեր տնտեսական աճի ցուցանիշը պիտի լինի ավելի լավը, քան՝ 2019 թվականինը», - ասաց Փաշինյանը:

![Armenia’s government not to overcome poverty of person laying on sofa: Armenia’s PM urges people to work](https://www.aysor.am/news_images/549/1646177_3/f5e16d832bcd37_5e16d832bcd7d.thumb.jpg)
09/01/2020 11:33
Armenia’s government not to overcome poverty of person laying on sofa: Armenia’s PM urges people to work
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan referred at the cabinet sitting today to the formula the government has for changing people's life for better.
“People coming to Armenia are the customers of small and medium-sized business. These people come not to live in 5 star hotels and eat in the most expensive restaurants but are coming to walk, to hike, to see rivers, animals. We have relieved micro-business from taxes from January 1,” the PM stressed.
Pashinyan stressed that for the citizen of Armenia the work is the way to overcome poverty.
“We have created satisfactory field and will demand certain standards,” the head of the executive power said.
Pashinyan stressed that a person who does not work cannot live good.
“So, our issue is to create all the possible conditions for work. I repeat again, the government is not going to overcome the poverty of a person laying on a sofa. This person must at least take the government’s hand and get up from the sofa,” the PM said.