Բազմոցին պառկած մարդու աղքատությունը կառավարությունը չի հաղթահարելու. Նիկոլ Փաշինյան
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձավ մարդկանց կյանքը փոխելու ու լավ ապրելու իրենց պատկերացրած բանաձևին:
«Հայաստան են գալիս հաճախորդներ, ովքեր փոքր ու միջին բիզնեսի պոտենցիալ հաճախորդներ են: Էս մարդիկ գալիս են ոչ թե հինգ աստղանի հյուրանոցներում ապրելու, ամենաթանկ ռեստորաններում սնվելու, այլ գալիս են քայլելու, սար բաձրանալու, գետ տեսնելու, կենդանի տեսնելու ու հունվարի մեկից մենք միկրոբիզնեսը ազատել ենք հարկերից», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը կրկնեց՝ աշխատանքն է ՀՀ քաղաքացու համար աղքատությունը հաղթահարելու միջոցը:
«Հիմա մենք ստեղծել ենք բավարար դաշտ ու եթե ինքնակարգավորումեր չեն տեղի ունենալու, մենք որոշակի ստանդարտներ ենք պարտադրելու», - ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ չաշխատող մարդը չի կարող լավ ապրել:
«Հետևաբար, մեր խնդիրն է աշխատանքի համար ստեղծել բոլոր հնարավոր պայմանները, էլի կրկնում եմ, բազմոցին պառկած մարդու աղքատությունը կառավարութունը չի հաղթահարելու, էդ մարդը առնվազն պետք է բռնի կառավարության ձեռքը ու վեր կենա բազմոցից», - ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ սպասում են բավականին բարձր տնտեսական աճ:
«2020 թվականի մեր տնտեսական աճի ցուցանիշը պիտի լինի ավելի լավը, քան՝ 2019 թվականինը», - ասաց Փաշինյանը:

Правительство не намерено преодолевать бедность лежащего на диване человека – Никол Пашинян
Сегодня на заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян обратился к предлагаемой кабмином формуле изменения и улучшения жизни людей.
«Армению посещают люди, которые являются потенциальными клиентами для малого и среднего бизнеса. Эти люди приезжают в Армению не для того, чтобы жить в пятизвездочных гостиницах, питаться в самых дорогих ресторанах, а чтобы подниматься в годы, увидеть флору и фауну страны. С 1-го января мы освободили микробизнес от налогов», - сказал Никол Пашинян.
Он повторил, что для гражданина Республики Армения средством преодоления бедности является труд.
«Сейчас мы создали достаточное поле, и если не произойдет саморегулирования, мы вынуждены будем установить обязательные стандарты», - отметил премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, неработающий человек не может жить хорошо.
«Следовательно, наша задача – создать все возможные для работы условия. Снова повторяю, правительство не намерено преодолевать бедность лежащего на диване человека, этот человек, как минимум, должен взять за руку правительство и встать с дивана», - сказал премьер-министр Армении.
По словам Никола Пашиняна, ожидается довольно высокий экономический рост.
«В 2020 году показатель нашего экономического роста должен быть лучше, чем в 2019 году», - сказал он.