Քաղաքական իշխանության ձեռագիրն ակնհայտ է, և բնական է, որ ամեն ինչ այսպես էլ պետք է լիներ. Արսեն Բաբայան
09/01/2020 16:00
Ինչպեսև կանխատեսել էի, ՀՀ նախագահի կողմից Սահմանադրական դատարանի մասին հայտնի օրենքի ստորագրմանն անմիջապես հետևեց Հատուկ քննչական ծառայության և ԱԱԾ-ի աշխատակիցների մուտքը ՍԴ։ Միաժամանակ, հետևեց ՍԴ նախագահի սանիկ Նորայր Փանոսյանի մեղադրանքի ավելացումը, և ակնհայտ էր, որ կար քաղաքական որոշում՝ ուժեղացնելու ՍԴ-ի նկատմամբ ճնշումները,  Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանն՝ անդրադառնալով Նորայր Փանոսյանի կրկնակի կալանավորման հանգամանքին։
«Սպասելի էր, որ դատարանը պետք է բավարարեր կալանքի միջնորդությունը։ Այսինքն՝ սա ամբողջովին սպասելի գործընթաց էր։ Չմոռանանք, որ ՍԴ նախագահի սանիկի կալանավորմանը հաջորդեց նաև Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք առաջադրելը։ Այսինքն՝ այս ամենը տեղավորվում է քաղաքական ճնշումների համատեքստում, որոնց մասին ամիսներ շարունակ խոսում էինք և որոնց մասնակից եղավ ՀՀ նախագահը։ Քաղաքական իշխանության ձեռագիրն ակնհայտ է, և բնական է, որ ամեն ինչ այսպես էլ պետք է լիներ», - ասաց Արսեն Բաբայանը։
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի սանիկ Նորայր Փանոսյանն այսօր կալանավորվել է։
Որոշումը հրապարակել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանը՝ այդպիսով բավարարելով նախաքննական մարմնի միջնորդությունը։
Հիշեցնենք նաև, որ նոյեմբերի 6-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը կալանավորումից ազատ էր արձակել Նորայր Փանոսյանին` հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով։
Նորայր Փանոսյանին առաջադրված մեղադրանքը լրացվել էր՝ նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբառաջացրել է ծանր հետևանքներ և կրկին կալանավորելու միջնորդություն ներկայացվել։

Почерк политической власти очевиден и, естественно, все должно было произойти именно так – Арсен Бабаян
09/01/2020 18:01
«Как я и прогнозировал, сразу после подписания известного закона о Конституционном суде президентом Армении сотрудники Специальной следственной службы и СНБ наведались в Конституционный суд. Одновременно, последовало добавление обвинения крестнику председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна –  Норайру Паносяну, и было ясно, что принято политическое решение усилить давление на КС», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am бывший заместитель руководителя аппарата Национального Собрания Арсен Бабаян, касаясь обстоятельства повторного ареста Норайра Паносяна.
«Ожидалось, что суд должен удовлетворить ходатайство об аресте. То есть, это был полностью ожидаемый процесс. Не следует забывать также о том, что сразу за арестом крестника председателя Конституционного суда последовало выдвижение обвинение Грайру Товмасяну. То есть, все это укладывается в контекст политического давления, о котором мы говорили на протяжении месяцев и участником которого стал президент Армении. Почерк политической власти очевиден и естественно, все должно было произойти именно так», - сказал Арсен Бабаян.
Напомним, сегодня суд принял решение об аресте крестника председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна – Норайра Паносяна. Решение огласил судья суда общей юрисдикции Еревана Гагик Погосян, тем самым удовлетворив ходатайство следственного органа.
Напомним также, что 6 ноября Апелляционный уголовный суд Армении освободил из-под стражи Норайра Паносяна в виду основания отсутствия обоснованного подозрения.
Обвинение Норайру Паносяну было дополнено, ему предъявлено обвинение по ч.2 ст.308 Уголовного кодекса Армении – злоупотребление должностными полномочиями, повлекшего за собой тяжелые последствия по неосторожности.