Կալանավորումների գործընթացը վաղուց դուրս է եկել իրավական տրամաբանության շրջանակից. իրավապաշտպան
Իմ կարծիքով` այս գործընթացը վաղուց դուրս է եկել իրավական տրամաբանության շրջանակից և գործում է բացարձակապես այլ տրամաբանություն, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին սանիկ Նորայր Փանոսյանի կրկնակի կալանավորման հանգամանքին։
«Իհարկե, իրավապահ մարմինները միշտ հնարավորություն ունեն մեղադրանքում ինչ-որ փոփոխություններ կատարել։ Կարծում եմ՝ դեռ պետք է պարզաբանվի, թե փոփոխություններն այն աստիճանի՞ են եղել, որ անհրաժեշտ չափանիշի հետ գործ ունենանք։ Իսկ անհրաժեշտ չափանիշը նոր մեղադրանքն է։ Կարծում եմ՝ պետք է հասկանալ, թե առաջին՝ արդյոք մենք իրավաբանորեն կարող ենք գործ ունենալ նոր մեղադրանքի հետ՝ ելնելով ոչ միայն ներպետական, այլև միջազգային չափանիշներից։
Երկրորդ՝ արդյոք այս կալանավորումն այն նույն իրավական տրամաբանությամբ չի եղել, ինչ՝ առաջին կալանավորումը, որը Վերաքննիչ դատարանը վերացրեց։ Ամեն դեպքում, այս ամենը երկրորդական է։ Առաջնայինն այն է, որ այս ողջ գործընթացը վաղուց արդեն դուրս է եկել իրավական տրամաբանության շրջանակից», - ասաց Ռուբեն Մելիքյանը։
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի սանիկ Նորայր Փանոսյանն այսօր կալանավորվել է։ Ոորոշումը հրապարակել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանը՝ այդպիսով բավարարելով նախաքննական մարմնի միջնորդությունը։
Հիշեցնենք նաև, որ նոյեմբերի 6-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը կալանավորումից ազատ էր արձակել Նորայր Փանոսյանին` հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով։
Նորայր Փանոսյանին առաջադրված մեղադրանքը լրացվել էր՝ նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբառաջացրել է ծանր հետևանքներ և կրկին կալանավորելու միջնորդություն ներկայացվել։

Процесс арестов давно вышел за рамки правовой логики – Рубен Меликян
«Считаю, что этот процесс давно вышел за рамки правовой логики и действует по абсолютно другой логике», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am правозащитник Рубен Меликян, касаясь обстоятельства повторного ареста крестника председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна – Норайра Паносяна.
«Конечно, у правоохранительных органов всегда есть возможность внести какие-то изменения в обвинение. На мой взгляд, нужно еще разъяснить, соответствует ли степень этих изменений тому, чтобы иметь дело с необходимым критерием. А необходимый критерий – это новое обвинение. Считаю, что нужно понять: во-первых, можем ли мы иметь дело юридически с новым обвинением, исходя не только из внутригосударственных, но и международных норм.
И, во-вторых, не проходил ли этот арест по той же правовой логике, что и в первый, который был отменен Апелляционным судом. Во всех случаях, все это вторично. Первоочередным является то, что весь этот процесс давно вышел за рамки правовой логики», - сказал Рубен Меликян.
Напомним, сегодня суд принял решение об аресте крестника председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна – Норайра Паносяна. Решение огласил судья суда общей юрисдикции Еревана Гагик Погосян, тем самым удовлетворив ходатайство следственного органа.
Напомним также, что 6 ноября Апелляционный уголовный суд Армении освободил из-под стражи Норайра Паносяна в виду основания отсутствия обоснованного подозрения.
Обвинение Норайру Паносяну было дополнено, ему предъявлено обвинение по ч.2 ст.308 Уголовного кодекса Армении – злоупотребление должностными полномочиями, повлекшего за собой тяжелые последствия по неосторожности.