2020-ի ամառվանից կգործարկվեն Ղրիմից Հայաստան չվերթներ
«Ռոսավիացիան» Սիմֆերոպոլի (Ղրիմ) և Երևանի օդանավակայանների միջև համաձայնեցրել է 2020 թվականին օդային հաղորդակցության գործարկումը, ТАСС-ին հայտնել է Ղրիմի խորհրդարանի զբոսաշրջության, հանգստավայրերի և սպորտի հանձնաժողովի ղեկավար Ալեքսեյ Չերնյակը:
««Պեգաս ֆլայ» ընկերությունների խմբի «Իկար» ընկերությունը ստացել է Ռոսավիավիայի համաձայնեցումը շաբաթական յոթ թռիչք Երևան-Սիմֆերոպոլ չվերթն իրականացնելու համար: Այժմ նրանք նախատեսում են մեկնարկը տալ երկու թռիչքով այս տարվա գարնանը, ավելի մոտ ամռանը: Այժմ ընթանում են ավիաընկերության աշխատանքային գործընթացները՝ օդանավակայանների հետ համաձայնագրեր կնքելու համար», - ասել է Չերնյակը:
Նա նաև ասել է, որ մշակվում է նաև Սիմֆերոպոլի և Ստամբուլի միջև օդային կապի ստեղծումը:
«Սկզբում նրանք կգործարկեն դեպի Երևան չվերթը, իսկ հաջորդ փուլը կլինի Սիմֆերոպոլ- Ստամբուլը», - հավելել է նա:

Flights from Crimea to Armenia expected to launch from spring 2020
Rosaviation has reached agreement with Simferopol (Crimea) and Yerevan airports to launch air communication from 2020, Russian TASS reports, citing head of the Crimean Parliament’s Tourism, Resorts and Sports Committee Alexey Chernyak.
“Pegas Fly group of companies’ Ikar company has reached agreement with the Rosaviation to implement Yerevan-Simferopol flights seven times a week. Currently the launch is scheduled for spring by implementation of two flights. Now works on signing the contracts between the airports are in process,” Chernyak said.
He also added that works are being carried to create air communication between Simferopol and Istanbul.