Աբխազիայի նախագահը մտադիր չէ հրաժարական տալ
Աբխազիայի Նախագահ Ռաուլ Խաջիմբան  հրաժարական չի տալու, նա ստեղծված իրավիճակից ելքը տեսնում է  բանակցություններում, РИА Новости-ին ասել է  նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Դմիտրի Շամբան:
«Հանուն ազգային համաձայնության ձեռք բերելու և կայունության պահպանման՝ նախագահն անհրաժեշտ է համարում բոլոր հարցերը քննարկել բանակցությունների սեղանի շուրջ», - ասել է Շամբան:
Ըստ նրա, Խաջիմբան ուշադրություն է հրավիրել ընդդիմության նախկին խոստմանը, որ կսպասի նախագահի ընտրություններին հաջորդող Գերագույն դատարանի որոշմանը և կգործի խստորեն օրինական դաշտում:
Հինգշաբթի նախագահի հրաժարականը պահանջող ցուցարարները ներխուժել են Աբխազիայի ղեկավարի վարչակազմ: Այդ պահինշենքում չեն մնացել նախագահի աշխատակազմի աշխատակիցներ: Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստից հետո նախագահ Խաջիմբան հայտարարել է, որ անվտանգության ուժերը բերվել են ուժեղացված ռեժիմի, և եթե անհրաժեշտ լինի, նա միջոցներ կձեռնարկի հանրապետությունում արտակարգ դրություն մտցնելու համար:

Президент Абхазии не намерен уходить в отставку
Президент Абхазии Рауль Хаджимба не будет уходить в отставку, выход из ситуации видит в переговорах, сообщил РИА Новости первый заместитель руководителя администрации президента Дмитрий Шамба.
"Ради достижения общенационального согласия и сохранения стабильности президент считает необходимым обсуждать все вопросы за столом переговоров", - сказал Шамба.
По его словам, Хаджимба обратил внимание на данное ранее обещание оппозиции о том, что она будет дожидаться решения Верховного суда по итогам президентских выборов и действовать строго в правовом поле.
В четверг протестующие, требуя отставки президента, ворвались в администрацию главы Абхазии. К этому времени в здании не осталось сотрудников президентского офиса. После экстренного заседания совбеза президент Хаджимба заявил, что силовые структуры переведены на усиленный режим, а в случае необходимости он примет меры по введению в республике чрезвычайного положения.