Թրամփը Հարավային Կորեայի միջոցով հաղորդագրություն է փոխանցել Կիմ Չեն Ընին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Կորեայի Հանրապետության նախագահին առընթեր ազգային անվտանգության վարչակազմի ղեկավար Չոն Ըն Յոնի միջոցով շնորհավորել է ԿԺԴՀ առաջնորդ Կիմ Չեն Ընին, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով «Ռենապ» գործակալությանը:
«Հունվարի 8-ը Կիմ Չեն Ընի ծննդյան օրն էր, նախագահ Թրամփը բարեմաղթանքներ է փոխանցել այդ կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ այդ հաղորդագրությունը կփոխանցվի Կիմ Չեն Ընին։ Երեկ այդ հաղորդագրությունը պատշաճ ձևով փոխանցվել է ԿԺԴՀ-ին», - օդանավակայանում լրագրողներին ասել է Չոն Ըն Յոնն՝ ԱՄՆ-ից վերադառնալուց հետո:
Չոն Ըն Յոնը հունվարի 7-ից 10-ն այցելել է Վաշինգտոն՝ ամերիկացի և ճապոնացի գործընկերների հետ քննարկելու ԿԺԴՀ-ի կողմից աճող սպառնալիքը:

Трамп через Южную Корею передал послание Ким Чен Ыну
Президент США Дональд Трамп через начальника Управления национальной безопасности при президенте Республики Корея Чон Ый Ёна поздравительное сообщение лидеру КНДР Ким Чен Ыну, сообщило РИА Новости со ссылкой на агентство Ренхап.
"Восьмого января был день рождения Ким Чен Ына, президент Трамп передал добрые пожелания в связи с этим и выразил надежду, что это сообщение будет передано Ким Чен Ыну… Вчера сообщение было передано в КНДР надлежащим способом", – заявил Чон Ый Ён журналистам в аэропорту посл возвращения из США.
Чон Ый Ён посетил Вашингтон с 7 по 10 января, чтобы обсудить с американскими и японскими коллегами усиление угрозы со стороны КНДР.