Կանադան կշարունակի հետաքննել Իրանում տեղի ունեցած օդային աղետը
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն՝ մեկնաբանելով Իրանի հայտարարությունն այն մասին, որով երկիրը ստանձնում է ուկրաինական Boeing-ի կործանման պատասխանատվությւոնը, հայտարարել է, որ Օտտավան կշարունակի աշխատել գործընկերների հետ՝ մանրակրկիտ հետաքննություն անցկացնելու համար:
Շաբաթ Իրանի իշխանությունները հայտնել են, որ ուկրաինական Boeing-ը խոցվել է երկրի զինված ուժերի կողմից պատահաբար, պատճառը մարդկային գործոնն է. ինքնաթիռը թռչել է իրանական ռազմական օբյեկտի մոտակայքով և ընկալվել որպես թշնամական: Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ցավակցություն է հայտնել աղետի կապակցությամբ և հայտարարել, որ խորապես ցավում է:
«Մեր առաջնահերթությունը մնում է լիովին պարզություն մտցնել՝ շնորհիվ թափանցիկության և արդարության: Մենք ուզում ենք, որ զոհվածների ընտանիքները և մերձավորները կրկին խաղաղություն գտնեն», - ասել է Տրուդոն։

Канада продолжит работу по расследованию авиакатастрофы в Иране
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо, комментируя заявления Ирана, признавшего вину в крушении украинского Boeing, сообщил, что Оттава продолжит работать с партнерами для проведения тщательного расследования.
Власти Ирана в субботу заявили, что украинский Boeing был сбит ВС страны случайно, непреднамеренно, виной стал человеческий фактор: самолет пролетал рядом с военным объектом Ирана и был принят за вражеский. Президент Ирана Хасан Роухани выразил соболезнования в связи с катастрофой и заявил, что глубоко сожалеет.
"Нашим приоритетом остается внесение полной ясности благодаря прозрачности и правосудию. Мы хотим, чтобы семьи и близкие жертв снова обрели покой", - сообщил Трюдо, слова которого приводит его представитель Кэмерон Ахмад в Twitter.