Թեհրանը դիտարկում է Մեծ Բրիտանիայի դեսպանին վտարելու հարցը
Իրանի կառավարությունը քննարկում է Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ռոբերտ Մաքերի արտաքսման հնարավորությունը՝ Թեհրանում բողոքի ցույցերին մասնակցելուց հետո, հայտնում է ISNA գործակալությունը՝ հղում անելով երկրի դատական իշխանությունների պաշտոնական ներկայացուցիչ Գոլյամհոսեյնա Էսմայլիին:
«Միջազգային իրավունքում այդպիսի մարդիկ համարվում են անցանկալի անձինք, և մեր ժողովուրդն ակնկալում է, որ նրան վտարելու են երկրից, դա պահանջում է նաև միջազգային հանրությունը», - ասել է Էսմայիլին՝ նշելով, որ Իրանը դրա համար ունի բոլոր օրինական պատճառները:
«Իհարկե, Արտաքին գործերի նախարարությունը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարությունը պատասխանատու են այս հարցում՝ որպես հյուրընկալող պետություն», - ասել է նա՝ ավելացնելով, որ ամեն ինչ տեղի է ունենալու 1961 թվականի ապրիլի 18-ի «Դիվանագիտական  հարաբերությունների մասին» Վիեննայի կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածի համաձայն (WÜD):

Тегеран рассматривает возможность высылки британского посла
Правительство Ирана рассматривает возможность высылки посла Великобритании Роберта Макэра после его участия в протестах в Тегеране, сообщает агентство ISNA со ссылкой на официального представителя судебной власти страны Голямхосейна Эсмаили.
"В международном праве такие люди считаются нежелательными персонами, и наш народ ожидает, что он будет выслан из страны, также этого требует и международное сообщество", - заявил Эсмаили, сообщив, что у Ирана есть для этого все законные основания.
"Конечно, ответственными в этом деле являются министерство иностранных дел и правительство Исламской республики Иран, в качестве принимающего государства", - указал он, добавив, что все будет происходить в соответствии со статьей 9 Венской конвенции дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года (WÜD).