«Արմենիա Վայնի» 2019-ի ձեռքբերումներն ու 2020-ի առաջնահերթությունները. Լուսանկարներ
«Արմենիա Վայն» գինեգործարանը, որի պատմությունը սկսվել է դեռևս 2006 թվականին, շնորհիվ իր մրցանակակիր գինիների, օրինակելի այգիների և ներդրված գերժամանակակից տեխնոլոգիաների դարձել է հայկական արդի գինեգործության խորհրդանիշը։ Ամփոփելով 2019 թվականի ոգևորիչ արդյունքները՝ ընկերությունը ձեռնամուխ է լինում 2020-ի նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը։
21-րդ դարի այգիներ և օրգանական խաղողագործություն
Դեռևս 2017-ից «Արմենիա Վայն» գինեգործարանը մեկնարկել է օրգանական խաղողագործության մշակումը՝ մշտապես կարևորելով շրջակա միջավայրի պահպանությունը, ինչպես նաև սպառողի ու աշխատակիցների հանդեպ ազնվությունը։
Շարունակելով սեփական այգիների ընդլայնումը՝ 2019-ին ընկերությունը Արագածոտնի մարզի Սասունիկ գյուղում տնկել է ևս 14 հեկտար օրգանական այգիներ, և այդպիսով սեփական այգիները հասցրել 74 հեկտարի։
«Արմենիա Վայն» գինիները պատրաստվում են Հայաստանի չորս մարզերից մթերված հայկական և եվրոպական խաղողի սորտերից: Նախորդ տարի մշակվող խաղողի շուրջ 15 սորտերին ավելացել են ևս երկուսը՝ օրգանական Սիրան և Պըտի Վերդոն: 2019-ի ընթացքում ընկերությունը մթերել է ավելի քան 7000 տոննա խաղող՝ համագործակցելով շուրջ 600 մատակարարների հետ։
Հաղթանակներ ու գործընկերներ միջազգային շուկայում
Միջազգային շուկայում հայկական գինու լավագույնս ներկայացումը «Արմենիա Վայնի» կարևորագույն առաքելություններից է գինեգործարանի ստեղծման առաջին իսկ օրվանից։
«Արմենիա Վայնը» համագործակցում է ավելի քան 26 երկրում գործող ընկերությունների հետ և այդպիսով հայկական տերրուարի նրբահամ բույրը ներկայացնում ռուսական, բելառուսական, չեխական, ամերիկյան, կանադական, ֆրանսիական և այլ շուկաներում:
Հանդիսանալով ամենամեծ արտահանողներից մեկը՝ 2019-ին ընկերությունը ձեռք է բերել 6 նոր գործընկեր և արտահանման ընդհանուր ծավալները ավելացրել 25%-ով։
Նախորդ տարում ընկերությունը մասնակցել է 5 միջազգային ցուցահանդեսի՝ ներկայացված գինիների համար արժանանալով 27 հաղթական մեդալի՝ 5 ոսկե, 6 արծաթե և 16 բրոնզե:
Նվաճումներ տեղական շուկայում
Իր գործունեության 11 տարիների ընթացքում «Արմենիա Վայն» գինեգործարանին հաջողվել է դառնալ Հայաստանում գինու ամենաճանաչված և սպառողների կողմից սիրված ապրանքանիշերից մեկը։ 2019-ին ընկերության արտադրանքը ներկայացվել է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 7000 վաճառքի ու սպասարկման սրահներում՝ ավելացնելով իրացման ծավալներն ավելի քան 35%-ով:
Գինու զբոսաշրջության կենտրոն
Նախորդ տարի գինեգործարանը հյուրընկալել է ավելի քան 7000 զբոսաշրջիկի շուրջ 15 երկրներից՝ դիրքավորվելով որպես Հայաստանում գինու զբոսաշրջության կենտրոններից մեկը:
Այցելելով գինեգործարան զբոսաշրջիկները ծանոթանում են ոչ միայն «Արմենիա Վայնի» արտադրանքին, այլև հայկական գինեգործության պատմությանն ու մշակույթին, գինու համտեսի արվեստին: Իսկ գինեգործարանի տարածքում գործող «Հազարաշեն» խանութ-սրահը հնարավություն է ընձեռում այցելուներին «Արմենիա Վայն» արտադրանքը ձեռք բերել գործարանային գնով:
Ընկերության համար 2019 թվականը նշանավորվել է նաև «Նազանի» ազգային ռեստորանի վերաբացմամբ, համտեսի ու մասնագիտական սրահներում հետաքրքրական մոտեցումների համալրմամբ։
Նախորդ տարվա ամբողջ ընթացքում ընկերությունը գիներգործության ոլորտում կազմակերպել է մի շարք կրթական ծրագրեր՝ իրականացնելով ոլորտի մասնագետների վերապատրաստում:
Առաջիկա ծրագրեր
«Արմենիա Վայն» գինեգործարանը, լինելով առաջինը, որ ներդրել է արդի գինեգործական արտադրության համար անհրաժեշտ նորարարական և ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, այսօր թևակոխում է զարգացման նոր փուլ։
Խթանելով Հայաստանում օրգանական գյուղատնտեսության զարգացումը՝ ընկերությունը ներդնում է արդի գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաներ և մշակութային այնպիսի ձևաչափեր, որոնք այսօր կիրառվում են աշխարհի ամենազարգացած երկրներում: 2020-ին գինեգործարանն ընդարձակելու է նոր այգիների տնկման գործընթացը, առանձնահատուկ ուշադրության արժանացնելու արդեն իսկ մշակվող խաղողի հայկական և եվրոպական սորտերին հայկական տեղածին սորտերի ավելացմանը։
Շարունակելով մասնագիտական կրթական ծրագրերը, միջազգային լավագույն փորձագետների ներգրավմամբ գործնական գիտելիքների փոխանակումը՝ 2020-ին «Արմենիա Վայնը» հետամուտ է լինելու գյուղացիական տնտեսությունների հետ համագործակցության շարունակական զարգացմանը՝ բարձր որակի խաղող ստանալու նպատակով։
Ընկերությունը կշարունակի ներդրումներ իրականացնել նաև գաստրոտուրիզմի ոլորտում։ Գինեգործարանի տարածքում կգործարկվի իր տեսակով եզակի «Գինու թանգարանը», որտեղ հայաստանյան և օտարերկրյա այցելուները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու հայկական գինու 6000-ամյա պատմությանը:
2020-ին «Արմենիա Վայնը» հանդես կգա նոր և եզակի ապրանքատեսակով՝ պորտվեյնով, ու ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային շուկաներին կներկայացնի հայկական տերուարի համուհոտով, բայց ֆրանսիական ձեռագրով պատրաստված կոնյակը:
Ընկերությունում հպարտորեն արձանագրում են իրենց հաջողությունները համաշխարհային շուկաներում։ «Արմենիա Վայնի» արտադրանքը իր արժանի տեղն է զբաղեցնում աշխարհի ամենախստապահանջ գնորդների մոտ՝ դասվելով բարձրակարգ գինիների շարքին:

ARMENIA WINE: достижения 2019 года и приоритеты 2020 (Фото)
Винодельня Armenia Wine, история которой началась в 2006 году, благодаря своим винам-призерам, образцовым виноградникам и внедренным сверхсовременным технологиям стала символом современного армянского виноделия. Обобщая впечатляющие результаты 2019 года, компания приступает к реализации новых инвестиционных программ на 2020 год.
Виноградники XXI века и органическое виноделие
Еще с 2017 года винодельня Armenia Wine приступила к развитию органического виноделия, постоянно отмечая важность сохранения окружающей среды, а также честного поведения в отношении потребителя и сотрудников.
Продолжая расширение собственных виноградников, в 2019 году компания разбила в селе Сасуник Арагацотнской области еще 14 га органических виноградников, таким образом, доведя площадь собственных виноградников до 74 га.
Вина Armenia Wine производятся из закупленного в четырех областях Армении винограда армянских и европейских сортов. К переработанным в прошлом году около 15 сортам винограда добавлены еще два: органический Сиран и Пти Вердо. В течение 2019 года компания закупила более 7000 тонн винограда у порядка 600 поставщиков.
Победы и  партнеры на международном рынке
С самого первого дня создания винодельни Armenia Wine одной из ее миссий является наилучшим образом представить армянское вино на международном рынке.
Armenia Wine сотрудничает с компаниями из более чем 26 стран мира и тем самым представляет нежнейший аромат армянского терруара на российском, белорусском, чешском, американском, канадском, французском и других рынках.
Являясь одним из крупнейших экспортеров, компания в 2019 году обрела шесть новых партнеров и увеличила объемы экспорта на 25%.
В прошлом году компания представила вина собственного производства на 5 международных выставках, удостоившись 27 медалей: 5 золотых, 6 серебряных и 16 бронзовых.
Достижения на местном рынке
За 11 лет своей деятельности винодельне Armenia Wine удалось стать одним из самых известных и любимых потребителями брендов вина. В 2019 году продукция компании была представлена примерно в 7000 торгово-сервисных пунктах Армении и Нагорного Карабаха, увеличив объем реализации  более чем на 35%.
Энотуристический центр
В прошлом году винодельню – как один из энотуристических центров Армении – посетили более 7000 туристов из порядка 15 стран.
Посещая винодельню, туристы знакомятся не только с продукцией Armenia Wine, но также историей и культурой армянского виноделия, искусством дегустации вина. А действующий на территории винодельни салон-магазин "Азарашен" позволяет посетителям приобретать продукцию Armenia Wine по заводским ценам.
Для компании 2019 год ознаменовался также повторным открытием национального ресторана "Назани" вкупе с интересными новшествами в зале для дегустаций и специализированном зале.
В течение всего прошлого года компания организовывала ряд образовательных программ в сфере виноделия с целью переподготовки специалистов.
Новые программы
Винодельня Armenia Wine , являясь пионером в сфере внедрения необходимых в современном винодельческом производстве  инновационных и современных технологий,  сегодня вступает в новый этап развития.
Стимулируя развитие в Армении органического виноделия, компания внедряет современные сельскохозяйственные технологии и такие культурные форматы, которые сегодня применяются в самых развитых странах мира. В 2020 году компания расширит процесс разбивки новых виноградников, уделяя особое внимание увеличению автохтонных армянских сортов наряду с армянскими и европейскими сортами.
Продолжая профессиональные образовательные программы и обмен практическими  навыками с привлечением лучших международных экспертов, компания Armenia Wine в 2020 году намерена продолжать последовательно развивать сотрудничество с сельскими хозяйствами с целью получения высококачественного винограда.
Компания продолжит осуществлять вложения также в сфере гастротуризма. На территории винодельни будет задействован единственный в своем роде "Музей вина", в котором армянские и зарубежные посетители смогут ознакомиться с 6000-летней историей армянского вина.
В 2020 году Armenia Wine представит новый уникальный бренд – портвейн, который представит как на местном, так и международном рынках, а также коньяк, изготовленный с ароматом армянского терруара по французской методике.
В компании с гордостью констатируют успехи на мировых рынках. Armenia Wine занимает достойное место среди высококлассных вин у самых требовательных покупателей.