«Արմենիա Վայնի» 2019-ի ձեռքբերումներն ու 2020-ի առաջնահերթությունները. Լուսանկարներ
«Արմենիա Վայն» գինեգործարանը, որի պատմությունը սկսվել է դեռևս 2006 թվականին, շնորհիվ իր մրցանակակիր գինիների, օրինակելի այգիների և ներդրված գերժամանակակից տեխնոլոգիաների դարձել է հայկական արդի գինեգործության խորհրդանիշը։ Ամփոփելով 2019 թվականի ոգևորիչ արդյունքները՝ ընկերությունը ձեռնամուխ է լինում 2020-ի նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը։
21-րդ դարի այգիներ և օրգանական խաղողագործություն
Դեռևս 2017-ից «Արմենիա Վայն» գինեգործարանը մեկնարկել է օրգանական խաղողագործության մշակումը՝ մշտապես կարևորելով շրջակա միջավայրի պահպանությունը, ինչպես նաև սպառողի ու աշխատակիցների հանդեպ ազնվությունը։
Շարունակելով սեփական այգիների ընդլայնումը՝ 2019-ին ընկերությունը Արագածոտնի մարզի Սասունիկ գյուղում տնկել է ևս 14 հեկտար օրգանական այգիներ, և այդպիսով սեփական այգիները հասցրել 74 հեկտարի։
«Արմենիա Վայն» գինիները պատրաստվում են Հայաստանի չորս մարզերից մթերված հայկական և եվրոպական խաղողի սորտերից: Նախորդ տարի մշակվող խաղողի շուրջ 15 սորտերին ավելացել են ևս երկուսը՝ օրգանական Սիրան և Պըտի Վերդոն: 2019-ի ընթացքում ընկերությունը մթերել է ավելի քան 7000 տոննա խաղող՝ համագործակցելով շուրջ 600 մատակարարների հետ։
Հաղթանակներ ու գործընկերներ միջազգային շուկայում
Միջազգային շուկայում հայկական գինու լավագույնս ներկայացումը «Արմենիա Վայնի» կարևորագույն առաքելություններից է գինեգործարանի ստեղծման առաջին իսկ օրվանից։
«Արմենիա Վայնը» համագործակցում է ավելի քան 26 երկրում գործող ընկերությունների հետ և այդպիսով հայկական տերրուարի նրբահամ բույրը ներկայացնում ռուսական, բելառուսական, չեխական, ամերիկյան, կանադական, ֆրանսիական և այլ շուկաներում:
Հանդիսանալով ամենամեծ արտահանողներից մեկը՝ 2019-ին ընկերությունը ձեռք է բերել 6 նոր գործընկեր և արտահանման ընդհանուր ծավալները ավելացրել 25%-ով։
Նախորդ տարում ընկերությունը մասնակցել է 5 միջազգային ցուցահանդեսի՝ ներկայացված գինիների համար արժանանալով 27 հաղթական մեդալի՝ 5 ոսկե, 6 արծաթե և 16 բրոնզե:
Նվաճումներ տեղական շուկայում
Իր գործունեության 11 տարիների ընթացքում «Արմենիա Վայն» գինեգործարանին հաջողվել է դառնալ Հայաստանում գինու ամենաճանաչված և սպառողների կողմից սիրված ապրանքանիշերից մեկը։ 2019-ին ընկերության արտադրանքը ներկայացվել է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 7000 վաճառքի ու սպասարկման սրահներում՝ ավելացնելով իրացման ծավալներն ավելի քան 35%-ով:
Գինու զբոսաշրջության կենտրոն
Նախորդ տարի գինեգործարանը հյուրընկալել է ավելի քան 7000 զբոսաշրջիկի շուրջ 15 երկրներից՝ դիրքավորվելով որպես Հայաստանում գինու զբոսաշրջության կենտրոններից մեկը:
Այցելելով գինեգործարան զբոսաշրջիկները ծանոթանում են ոչ միայն «Արմենիա Վայնի» արտադրանքին, այլև հայկական գինեգործության պատմությանն ու մշակույթին, գինու համտեսի արվեստին: Իսկ գինեգործարանի տարածքում գործող «Հազարաշեն» խանութ-սրահը հնարավություն է ընձեռում այցելուներին «Արմենիա Վայն» արտադրանքը ձեռք բերել գործարանային գնով:
Ընկերության համար 2019 թվականը նշանավորվել է նաև «Նազանի» ազգային ռեստորանի վերաբացմամբ, համտեսի ու մասնագիտական սրահներում հետաքրքրական մոտեցումների համալրմամբ։
Նախորդ տարվա ամբողջ ընթացքում ընկերությունը գիներգործության ոլորտում կազմակերպել է մի շարք կրթական ծրագրեր՝ իրականացնելով ոլորտի մասնագետների վերապատրաստում:
Առաջիկա ծրագրեր
«Արմենիա Վայն» գինեգործարանը, լինելով առաջինը, որ ներդրել է արդի գինեգործական արտադրության համար անհրաժեշտ նորարարական և ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, այսօր թևակոխում է զարգացման նոր փուլ։
Խթանելով Հայաստանում օրգանական գյուղատնտեսության զարգացումը՝ ընկերությունը ներդնում է արդի գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաներ և մշակութային այնպիսի ձևաչափեր, որոնք այսօր կիրառվում են աշխարհի ամենազարգացած երկրներում: 2020-ին գինեգործարանն ընդարձակելու է նոր այգիների տնկման գործընթացը, առանձնահատուկ ուշադրության արժանացնելու արդեն իսկ մշակվող խաղողի հայկական և եվրոպական սորտերին հայկական տեղածին սորտերի ավելացմանը։
Շարունակելով մասնագիտական կրթական ծրագրերը, միջազգային լավագույն փորձագետների ներգրավմամբ գործնական գիտելիքների փոխանակումը՝ 2020-ին «Արմենիա Վայնը» հետամուտ է լինելու գյուղացիական տնտեսությունների հետ համագործակցության շարունակական զարգացմանը՝ բարձր որակի խաղող ստանալու նպատակով։
Ընկերությունը կշարունակի ներդրումներ իրականացնել նաև գաստրոտուրիզմի ոլորտում։ Գինեգործարանի տարածքում կգործարկվի իր տեսակով եզակի «Գինու թանգարանը», որտեղ հայաստանյան և օտարերկրյա այցելուները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու հայկական գինու 6000-ամյա պատմությանը:
2020-ին «Արմենիա Վայնը» հանդես կգա նոր և եզակի ապրանքատեսակով՝ պորտվեյնով, ու ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային շուկաներին կներկայացնի հայկական տերուարի համուհոտով, բայց ֆրանսիական ձեռագրով պատրաստված կոնյակը:
Ընկերությունում հպարտորեն արձանագրում են իրենց հաջողությունները համաշխարհային շուկաներում։ «Արմենիա Վայնի» արտադրանքը իր արժանի տեղն է զբաղեցնում աշխարհի ամենախստապահանջ գնորդների մոտ՝ դասվելով բարձրակարգ գինիների շարքին:

ARMENIA WINE'S 2019 achievements and 2020 priorities
The Armenia Wine Company, which started in 2006, has become a symbol of modern Armenian winemaking thanks to its award-winning wines, exemplary vineyards and state-of-the-art technologies. Summing up the exciting results achieved in 2019, the company is embarking on a new investment project in 2020.
21st Century Vineyards and Organic Viticulture
Armenia Wine Company began cultivating organic viticulture in 2017, emphasizing the importance of environmental protection, as well as honesty towards consumers and employees.
As part of a plan to expand its own vineyards, in 2019 the company planted another 14 hectares of organic vineyards in the village of Sasunik in Aragatsotn marz (province), thus bringing the overall area of its vineyards to 74 hectares.
Armenia Wine products are made from Armenian and European grape varieties purchased from four regions of the country. In 2019, two more varieties were added to the 15 varieties already cultivated - organic Siran and Petit Verdaux. In 2019, the company procured more than 7,000 metric tons of grapes from some 600 suppliers.
Wins and partners in the international market
The best presentation of Armenian wines in the international market has been one of Armenia Wine's most important missions since the very first day of its establishment. It cooperates with companies in more than 26 countries showcasing the delicate aroma of Armenian terroir in the Russian, Belarusian, Czech, American, Canadian, French and other markets.
Being one of the largest wine exporters, in 2019 the company obtained six new partners and increased total export volumes by 25%. Last year, the company participated in 5 international exhibitions, winning 27 medals for its high-quality wines - 5 gold, 6 silver and 16 bronze.
Achievements in the local market
Since its inception 11 years ago, Armenia Wine has become one of the most recognized and beloved wine brands  in Armenia. In 2019, the company's products were on sale in over 7,000 sales and service centers across Armenia and Nagorno-Karabakh, with sales volume surging by over 35%.
Wine tourism center
In 2019 the winery hosted more than 7,000 tourists from 15 countries, positioning itself as one of the wine tourism centers in Armenia.
Visitors to the winery were not only shown the products of Armenia Wine, but also were told the history and culture of Armenian winemaking and the art of wine tasting.  The Hazarashen wine store in the winery offers visitors  Armenia Wine products at factory prices.
The year of 2019 was also marked for the company by the reopening of the Nazani national restaurant, along with interesting approaches in  the tasting and  professional halls.
Throughout the past year, the company organized a number of educational programs in the field of wine-making, designed to train local specialists.
Upcoming programs
Armenia Wine, as the first winery to have introduced innovative and modern technologies is now entering a new phase of development.
Promoting the development of organic agriculture in Armenia, the company introduces modern agricultural technologies and cultural formats that are used today in the most developed countries. In 2020, the winery will expand the process of planting new vineyards, paying particular attention to the Armenian and European varieties already under cultivation by adding Armenian native varieties.
Continuing its specialized education programs and the exchange of practical knowledge with the involvement of the best international experts, in 2020 Armenia Wine will continue cooperation with rural economies to obtain high quality grapes.
The company will also continue to invest in gastrotourism. A unique wine museum will be created, where visitors from Armenia and abroad will have the opportunity to get acquainted with the 6,000 year-old history of Armenian wines.
In 2020, Armenia Wine will unveil a new and unique product, Port wine, and will present to the local and international markets a brand new French-style manufactured Armenian cognac with the flavor of Armenian terroir.
The company takes pride in announcing its success in the world markets. Armenia Wine's products have their worthy place among the highest quality wines with the most demanding buyers in the world.