«Նման, բայց տարբեր հունվարներ․ Բաքու 1990, Վիլնյուս 1991». լիտվական պարբերականի հոդվածը՝ նվիրված Բաքվի հայկական ջարդերի 30-ամյակին
15/01/2020 11:54
Լիտվական հեղինակավոր lrytas.lt պարբերականում Բաքվի հայկական ջարդերի 30-ամյակին նվիրված լույս է տեսել լիտվացի հայտնի պատմաբան Ալգիս Կասպերավիչյուսի հոդվածը։
Ներկայացնում ենք հոդվածն ամբողջությամբ։
«Նման, բայց տարբեր հունվարներ․ Բաքու 1990, Վիլնյուս 1991
Այս հունվարին լրանում է այն ողբերգության 30-ամյակը, երբ վերջին հայերը ստիպված եղան փախչել Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվից՝ շարունակվող ադրբեջանական ջարդերի պատճառով: Ադրբեջանի այլ շրջաններում այլևս հայեր չմնացին, չնայած նրանք այնտեղ ապրել էին հարյուրամյակներ շարունակ:
Ջարդերի ժամանակ Սովետական բանակի միավորները տանկերով և այլ ծանր տեխնիկայով մտան միլիոնանոց քաղաք Բաքու․ նրանք ուշ մտան, երբ ջարդերն արդեն ընթանում էին իրենց ամբողջ թափով։
Բանակը դիմադրության արժանացավ ադրբեջանցի ակտիվիստների կողմից, որոնցից շատերը հարձակում էին գործել կամ նույնիսկ սպանել հայերին՝ թալանելով և ոչնչացնելով նրանց սեփականությունը։ Վիլնյուսի ապագա քաղաքապետը՝ Արտուրաս Զուոկասը, ով այն ժամանակ դեռևս երիտասարդ լրագրող էր, 1990թ․ հունվարի 24-31-ն այցելել էր Բաքու և Վիլյուսի համալսաանի թերթում գրել հայերի տառապանքների մասին․ «Մարդկանց նետում էին պատուհաններից, այրում և ծեծելով սպանում»։
Այս վկայությունն ավելի արժեքավոր է՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Զուոկասը դատապարտում է զորքերի մուտքը։ Նրա կարծիքով՝ հայերին փրկելը պատրվակ էր հիմնական նպատակի՝ ադրբեջանական ժողովրդական շարժումը ճնշելու համար, որը ղեկավարվում էր Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի կողմից: (Տես.՝ A. Zuokas. Ką gina tankai Baku gatvėse?// „Universitas Vilnensis“ 1990 vasario 9 ) Ա. Զուոկաս. Ի՞նչ են տանկերը պաշտպանում Բաքվի փողոցներում: // Universitas Vilnensis 1990-ի փետրվարի 9-ին):
Բանակի հետ ամենամեծ բախումները տեղի ունեցան հունվարի 19-ին և 20-ին Բաքվի փողոցներում: Հունվարի 20, որ ներկայիս Ադրբեջանը ամեն տարի  ոգեկոչում է որպես «Սգո օր»:
Ոգեկոչումը կազմակերպում են իշխանությունները, և այս տարի Ադրբեջանի Նախագահ Իլհամ Ալիևը, դիմելով քաղաքացիներին, հորդորեց նրանց հնարավորինս շատ միջոցառումներին մասնակցել, որի ընթացքում նրանք, ինչպես միշտ, անիծում և սպառնում են Հայաստանին ու հայությանը:
Լիտվայում մենք, հավանաբար, կտեսնենք հոդվածներ կամ մեկնաբանություններ մամուլում և ինտերնետում, որոնցում, ինչպես և շատ անգամներ, 1990թ․ հունվարյան իրադարձությունները Բաքվում և 1991թ. իրադարձությունները Վիլնյուսում կհամեմատվեն: Երկու դեպքում էլ խորհրդային բանակի գործողությունների հետևանքով եղել են զոհեր և վիրավորներ: Ի դեպ, Բաքվում շատ ավելին, քան Վիլնյուսում: Այնտեղ, Բաքվում, սպանվել և վիրավորվել են նաև զինվորներ և սպաներ:
Այնուամենայնիվ, այս տարբերությունը փաստարկ չէ Բաքվում և Վիլնյուսում տեղի ունեցող իրադարձությունների նմանությունը հերքելու համար: Կարևորն այն է, թե ինչ էր տեղի ունեցել Լիտվայում և Ադրբեջանում մինչև այդ իրադարձությունները: Եվ, իհարկե, կարևոր է նաև, թե ինչպես են այժմ բացատրվում այս իրադարձությունները, և որ պահերն են կարևորվում:
Լիտվայում, ինչպես հայտնի է, Սայուդիսը ատելություն չի սերմանել Լիտվայում ապրող այլ ազգությունների ներկայացուցիչների հանդեպ, և օտարերկրացիների նկատմամբ բռնություն չի եղել: Լիտվայի Հանրապետությունը, որն իր անկախությունը հռչակեց 1990-ի մարտի 11-ին, իր տարածքում բնակվող բոլոր մարդկանց ճանաչեց որպես պետության քաղաքացի՝ անկախ իրենց ազգությունից:
1991թ. հունվարին ազգային թշնամանքի հողի վրա բախումներ չեղան ժողովրդի միջև: Խորհրդային ներքին զորքերի բռնությանը հակադրվեցին խաղաղ հանրահավաքներ, որին ամբողջ Լիտվայից մասնակցում էին տասնյակ հազարավոր մարդիկ:
Հունվարի 12-ից 13-ի գիշերը զինվորականները գնդակահարեցին 13 անզեն մարդկանց, մի քանի հարյուրը վիրավորվեցին կամ այլ վնասվածքներ ստացան: Ոչ բռնի դիմադրության ֆոնին՝ ԽՍՀՄ ղեկավարները չհամարձակվեցին դիմել ուժի համատարած կիրառմանը, որով և զինվորները վերադարձվեցին զորանոց:
Հունվարի 13-ի իրադարձությունները Լիտվայում համարվում են տխուր և միևնույն ժամանակ պատվելի տարեդարձ, և այն երբեք չի վատնվում Լիտվայում ապրող այլ ազգությունների մարդկանց դեմ ուղղված մեղադրանքներով և սպառնալիքներով:
Մինչդեռ Խորհրդային Միությունում պետականաշինության Ադրբեջանի ճանապարհը ուղեկցվում էր հայկական ջարդերով, կոտորածներով և արտաքսումներով: Այս գործողությունների ամբողջությունն է, որ կոչվում է էթնիկ զտում:
Փաստն այն է, որ էթնիկ զտումները սկսվել են դեռ խորհրդային միության վաղ տարիներին, այսպես կոչված Նախիջևանի Ինքնավար Սովետական Սոցիալիստական Հանրապետությունը մտցվեց Ադրբեջանի կազմի մեջ: Նախիջևանի ԽՍՀ բնակչություն կեսը հայեր էին, և Բաքվի իշխանությունները ամեն կերպ հորդորում կամ ստիպում էին նրանց մեկնել Հայաստան կամ ԽՍՀՄ այլ մասեր:
Պարզ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների համար այլևս հնարավոր չէր սպանել հայերին սովետական ժամանակներում, ինչպես  թուրքական բանակի հետ միասին դա արեցին 1917-ին Կովկասում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո: Այնուամենայնիվ, առանց արյունահեղության տեղահանումը երկար էր, բայց ապացուցվեց, որ արդյունավետ է: 1989 թվականին Նախիջևանի ԻԽՍՀ տարածքում այլևս հայեր չէին մնացել:
Մնացած Ադրբեջանում, Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզում, հայ բնակչությունը կազմում էր ավելի քան 90%, և Ադրբեջանի իշխանությունները չկարողացան նրանց վերացնել: Փոխարենը, նրանք փորձեցին սահմանափակել տարածքի տնտեսական զարգացումը և հայերի մշակութային կյանքը:
Մի քանի անգամ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը դիմեցին Մոսկվա՝  իրենց տարածքը հարևան ՀՍՍՀ-ին միացնելու խնդրանքով, բայց դրական պատասխան չստացան:
Գորբաչևի կողմից սկսված բարեփոխումների շրջանակներում, 1988-ի փետրվարի 20-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի Ժողովրդական պատգամավորների խորհուրդը որոշում ընդունեց ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանի ԽՍՀ-ից ՀՍՍՀ-ին միացնելու մասին: Մոսկվան ձգձգեց՝ հրաժարվելով նման տարածքային փոփոխություններ կատարելուց, իսկ ադրբեջանցիները Սումգայիթում՝ Ադրբեջանի արդյունաբերական քաղաքում, կազմակերպեցին հայերի սարսափելի ջարդեր:
Սադիստական կոտորածները և կանանց զանգվածային բռնաբարությունները հայերին հիշեցնում էին 1917թ․-ից հետո Կովկասում զանգվածային սպանությունների և 1915-1923 թվականներին Թուրքիայում հայերի և այլ քրիստոնյաների ցեղասպանության մասին: Թուրքիան մինչ օրս հերքում է դա, մինչդեռ ժամանակակից Ադրբեջանում հայերին դեռ այս կերպ են վերաբերվում:
Ադրբեջանի իշխանությունները հրաժարվեցին բանակցություններ վարել Լեռնային Ղարաբաղի հայ ղեկավարների հետ և 1991 թվականին պաշտոնապես վերացրեց այս տարածքի ինքնավար կարգավիճակը:
Դրանից հետո տարածքը հռչակվեց Արցախ (հին հայկական անուն Լեռնային Ղարաբաղի փոխարեն): Հայաստանի աջակցությամբ այն հաջողությամբ դիմակայեց ադրբեջանական բանակի գրոհներին:
1994թ․ ստորագրվեց հրադադարի մասին համաձայնագիրը, բայց Ադրբեջանը մինչ օրս պատրաստվում է վրեժ լուծել: Դրա մասին են վկայում ոչ միայն շփման գծում տեղի ունեցող բախումները, բանակի հզորացումը, այլև երկրի բնակիչների շրջանում հայերի նկատմամբ ատելության սերմանումը: Հայաստանին մեղադրում են Ադրբեջանից Լեռնային Ղարաբաղը զրկելու մեջ և ոչ միայն դրանում:
Մերժվում է նաև հայերի՝ որպես հնագույն քրիստոնյա ժողովուրդներից մեկի գոյությունը: Հայտարարվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ներկայիս տարածքը XIX դարի սկզբին իբր թե բնակեցված է եղել ադրբեջանցիներով, իսկ հայերը Թուրքիայից տեղահանվել են ռուսական ցարերի կողմից:
Այսպիսով, ըստ ադրբեջանական քարոզչության, հայերը ազգ չեն, և ոչ էլ ունեն իրենց տարածքը: Այս կերպ, նրանք հող են նախապատրաստում հնարավոր առաջիկա Հայոց ցեղասպանության համար Արցախում կամ նույնիսկ Հայաստան ներխուժման դեպքում:
Միևնույն ժամանակ, արտասահմանում գտնվող ադրբեջանցի դիվանագետները իրենց երկիր վճարովի ուղևորությունների փոխանակման կամ այլ տեսակի փոխհատուցումների դիմաց հավաքագրում են լրագրողների և այլ անհատների, որոնք ունակ են գրելու և քարոզչություն տարածելու կամ գոնե Ադրբեջանի առավել բարենպաստ պատկերը ու նրա կառավարության քաղաքականությունը ներկայացնելու: Սակայն չպետք է հիշատակել հայկական ջարդերի, էթնիկ զտումների և ծայրահեղ ատելության հրահրման մասին:
Ցավոք սրտի, այդպիսի դիվանագետների գործողությունները նկատելի են նաև Լիտվայում: Ադրբեջանի դեսպանությանը ծառայող «ազդեցիկի» հետ մեկտեղ Lietuvos aidas-ի  երաժշտագետ և հրապարակախոսներից մեկը գրել է իր` Բաքու այցելության մասին «Բաքվի էտյուդներ» խորագրով:
Այս էտյուդներում խստորեն քննադատվում է Լեռնային Ղարաբաղի «հայկական օկուպացիան», որը ենթադրաբար խախտում է միջազգայնորեն ճանաչված Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Ինչևէ․ այնտեղ որևէ խոսք չկա, որ եթե այդ «ամբողջականությունը» վերականգնվի, ապա Լեռնային Ղարաբաղի հայերը կդառնան փախստականներ: Այսպիսով, Լիտվայի եւ Ադրբեջանի  հունվարյան իրադարձությունների ոչ միայն հանգամանքները, այլ նաև դրանցից քաղված դասերն են տարբերվում միմյանցից»։

Similar, but different January. Baku 1990, Vilnius 1991: Lithuanian historian’s article dedicated to 30th anniversary of pogroms of Armenians in Baku
15/01/2020 12:15
Lithuanian leading lrytas.lt periodical published article of Lithuanian historian Algis Kasperavičius dedicated to the 30th anniversary of pogroms of Armenians in Baku.
"This January marks the 30th anniversary of the tragedy when the last Armenians were forced to flee Baku, the capital of Azerbaijan, due to the ongoing Azerbaijani pogroms. In other areas of Azerbaijan there were no Armenians left, even though they had lived there for hundreds of years.
During the pogroms, units of the Soviet Army with tanks and other heavy weapons entered into Baku, the million-city. They entered late, when the pogroms were in full swing.
The army was opposed by Azerbaijani activists, many of whom had attacked or even killed Armenians, plundering and destroying their property. The future mayor of Vilnius, Artūras Zuokas, then a budding journalist, visited Baku on January 24-31,1990 and wrote about Armenian suffering in the newspaper of the Vilnius University: "People were being thrown out of the windows, burned and beaten to death”.
This testimony is even more valuable considering the fact that Zuokas condemns the entry of troops. In his view, the rescue of the Armenians was a pretext for the main purpose of suppressing the Azerbaijani national movement led by the Azerbaijani People's Front. (See: A. Zuokas. What do tanks defend on the streets of Baku? // Universitas Vilnensis February 9, 1990).
The biggest clashes with the army took place on the streets of Baku on 19 and 20 of January. It is on 20th January that present-day Azerbaijan annually commemorates a Day of Mourning.
The commemoration is being organized by the authorities, and this year the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, addressed the citizens urging them to participate in as many events as possible, during which they will, as usual, curse and threaten Armenia and Armenians.
In Lithuania, we will probably see articles or comments in the press and on the Internet, in which, like many times before, the 1990 January events in Baku and 1991 events in Vilnius will be compared. In both cases there were fatalities and injuries due to the actions of the Soviet Army. By the way, in Baku far more than in Vilnius. There, in Baku, soldiers and officers were killed and injured as well.
However, this difference is not an argument for denying the similarity of the events in Baku and Vilnius. What is important, is what had happened in Lithuania and Azerbaijan until those events. And, of course, it is also important, how these events are explained now, and which of the moments are being highlighted.
In Lithuania, as it is well known, Sąjūdis did not proclaim hatred towards people of other nationalities living in Lithuania, and there was no violence against the foreigners. The Republic of Lithuania, which declared independence on 11th March in 1990, recognized all the people residing in its territory as citizens of the State, regardless of their nationality.
In January 1991, there were no conflicts or battles between people due to national hostility. The violence of the Soviet internal army was opposed by peaceful rallies attended by thousands upon thousands of people from all over Lithuania.
During the night of January 12 to 13, the military shot 13 unarmed people, several hundreds were injured or had otherwise suffered. In the face of nonviolent resistance, USSR leaders did not dare to resort to the widespread use of force, thus soldiers were returned to the barracks.
The events of 13th January in Lithuania are regarded as sad and at the same time honorable anniversary, and it is never wasted with accusations and threats against people of other nationalities living in Lithuania.
Meanwhile, Azerbaijan's path to state-building in the Soviet Union was accompanied by Armenian pogroms, massacres and expulsion. It is the totality of these actions that is called ethnic cleansing.
It is true, that the ethnic cleansing began yet in the distant Soviet years, when the so-called Nakhichevan Autonomous Soviet Socialist Republic was incorporated into Azerbaijan. The population was made up half of Armenians, and the Baku authorities by any means urged or forced them to leave for Armenia or other parts of the USSR.
It is clear that for the Azerbaijani authorities it was no longer possible to kill Armenians in Soviet times, as they did together with Turkish army after the 1917 Revolution in the Caucasus. However, displacement without bloodshed was long, but proved to be effective. In 1989 there were no Armenians left in the territory of Nakhichevan ASSR.
In the rest of Azerbaijan, the Nagorno-Karabakh Autonomous Region, the Armenian population made up over 90%, and the Azerbaijani authorities were not successful in eliminating them. Instead, they tried to limit the economic development of the area and the cultural life of the Armenians.
Several times Armenians in Nagorno-Karabakh addressed Moscow to join their territory with the neighboring Armenian SSR, but did not receive a positive response.
Within the framework of the reforms started by Gorbachev, on 20th February in 1988 the Council of People's Deputies of Nagorno-Karabakh Autonomous Region adopted a request for the transfer of territory from the Azerbaijani SSR to the Armenian SSR. Moscow delayed, refusing to make such territorial changes, and Azerbaijanis organized appalling Armenian pogroms in Sumgait, the industrial city of Azerbaijan.
Sadistic massacres and the mass rapes of women reminded Armenians of the mass killings in the Caucasus after 1917 and the Genocide of Armenians and other Christians in Turkey in 1915-1923. Turkey still denies it, meanwhile Armenians are still being treated this way in modern Azerbaijan.
Its authorities declined to negotiate with Armenian leaders in Nagorno-Karabakh and in 1991 formally abolished the autonomous status of this area.
After that, the area was proclaimed Artsakh (an old Armenian name for Nagorno-Karabakh). Supported by Armenia, it successfully withstood attacks of the Azerbaijani army.
A ceasefire deal was announced in 1994, but Azerbaijan is preparing for a revenge. This is evidenced not only by the clashes on the Line of Contact, the reinforcement of the army, but also the incitement to hatred towards Armenians among the inhabitants of the country. Armenia is not only accused of depriving Nagorno-Karabakh of Azerbaijan.
Also, the very existence of the Armenians - one of the oldest Christian nations - is being denied. It is claimed that the present territory of the Republic of Armenia was allegedly inhabited by Azerbaijanis in the early 19th century, and Armenians were displaced from Turkey by Russian tsars.
Thus, according to Azerbaijani propagandists, Armenians are not a nation, nor do they have their own land. Thus, they are preparing an excuse for a possible upcoming Armenian genocide in the case of the invasion in Artsakh or even Armenia.
In the meantime, Azerbaijani diplomats abroad are recruiting journalists and other individuals capable of writing and sharing propaganda or at least the most favorable portrayal of Azerbaijan and its government policies in exchange for paid trips to their country or other kinds of payments. But never mention Armenian pogroms, ethnic cleansing and incitement to extreme hatred.
Unfortunately, the activities of such diplomats are also noticeable in Lithuania. Alongside the “influencer”, serving to Azerbaijani Embassy, a musicologist and publicist in Lietuvos aidas wrote about her travel impressions titled "Baku Etudes".
In these etudes the "Armenian occupation" of Nagorno-Karabakh is condemned, which allegedly violates Azerbaijan's territorial integrity, recognized worldwide. However, it is not mentioned that the restoration of such "integrity" would result in the Armenians of Nagorno-Karabakh becoming refugees. Thus, not only the circumstances of January events in Lithuania and Azerbaijan differ, but also the conclusions drawn from them."