Այս էլ որերորդ անգամ Նիկոլ Փաշինյանը թվեր է ներկայացնում՝ չպահպանելով տարրական վիճակագրական կանոններ. Հրանտ Բագրատյան
Գիտեք մեր հարգարժան կառավարությունն անընդհատ տեղեկատվություն է հրապարակում, որն անպայման իրականությանը չի համապատասխանում, իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է տնտեսագետ, ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը։
«Մարդ պիտի չափ սահման ունենա։ Հո չե՞մ կարող ես ամեն օր դիտողություններ անել վարչապետի կամ նախարարների ելույթի մասով։ Մյուս կողմից, արդյոք մտավորականը և նամանավանդ նախկին վարչապետն ու տնտեսագետը պարտավոր չէ վիճակագրական կեղծարարություններն ու անճշտությունները վեր հանել։
Հիմա ավելի կոնկրետ։ Երեկ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հայտարարեց, որ 2019-ին ՀՆԱ-ն սպասվում է 7.5% աճով։ Մի քանի ժամ հետո ԱՎԿ-ն վերջապես ավելի քան 1 շաբաթ ուշացումով հրապարակեց ՀՀ սոցիալ-տնտեսական վիճակը 2019թ հունվար-նոյեմբերին՝ 7.5%։ Երեկ չէ մյուս օրը հայտնի հեռուստահաղորդման ժամանակ նշել էի, որ ԱՎԿ թիվը չի տալիս, սպասում է ցուցմունքի։
Ցուցմունքը եղավ։ Իսկ Տիգրան Խաչատրյանին պիտի ասեմ, որ նրա ասուլիսը հակասում է Սահմանադրությանը և օրենքներին։
Բանն այն է, որ վիճակագրությունը անկախ է, և Տիգրան Խաչատրյանն իրավունք չունի թիվ ասել Ստեփան Մնացականյանից առաջ, երբ խոսքը վերաբերում է անցած շրջանին (ապագա կանխատեսումներ՝ խնդրեմ)։ Իսկ երեկոյան կարդացինք վարչապետ Փաշինյանի գրառումը դեպի ՀՀ և ՀՀ-ից մեկնողների ու ժամանաողների մասով (https://news.am/arm/news/554454.html)։ Նա ասում է. «2019 թվականին Հայաստան է ժամանել 5 միլիոն 339 հազար 796 մարդ: 2018 թվականին Հայաստան է ժամանել 4 միլիոն 785 հազար 875 մարդ: 2017-ին Հայաստան է ժամանել 4 միլիոն 373 հազար 117 մարդ: 2017-ի համեմատ 2019-ին Հայաստան է ժամանել 966 հազար 679-ով, կամ 22.1 տոկոսով ավել մարդ: Նշեմ, որ 2019 թվականի արդյունքներով Հայաստանից մեկնողների թիվը 9 հազար 467-ով ավել է եղել ժամանողների թվից:2018 թվականի արդյունքներով Հայաստանից մեկնողների թիվը ժամանողներից ավել է եղել 11 հազար 882-ով: 2017 թվականի արդյունքներով, ուշադրություն, Հայաստանից մեկնողների թիվը ժամանողների թվից ավել է եղել, կրկին ուշադրություն, 133 հազար 826-ով'':
Նախ, ի՞նչու է Նիկոլ Փաշինյանն, առաջ ընկնում ԱՎԿ-ից և հայտարարում թվեր, որոնք պաշտոնապես չեն հրապարակվել։ Եղբայր, անկախ վիճակագրության օրենքով դրա բացառիկ իրավունքը քեզ չի տրված։
Երկրորդ՝ 2018 և 2017 թվերը մեզ համար անհասկանալի են։ Նույն Նիկոլ Փաշինյանի օրոք ԱՎԿ 2017-ի համար համար սահմանային գրանցում է ֆիքսել. մուտք 3398143 մարդ և ելք 3425040 մարդ (https://www.armstat.am/file/article/sv_12_18a_520.pdf)։ 4373117 մարդ թիվը ո՞րտեղից։ Կամ 2018-ի համար գրանցվել է մուտք 3757168 և ելք 3741855։
Նիկոլ Փաշինյանի մոտ առկա է 4785875 ժամանում։ Իհարկե, կարելի է ասել, որ դրանք տարբեր թվեր են։ Բայց չէին կարող Նիկոլ Փաշինյանի թվերը մեծ լինել ԱՎԿ թվերից, քանզի առաջինի մոտ բազմակի այցելությունների պարագայում միայն մեկն է հաշվառվում, իսկ ԱՎԿ-ն պարզապես գրանցում է սահմանային անցակետերով մուտքերն ու ելքերը ըստ ՀՀ սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական համակարգով ստացված տվյալների։
Ուրեմն, կամ Նիկոլ Փաշինյանն է սխալ, կամ ԱՎԿ-ն։ Չհաշված հնդիկների մուտքն ու ելքը և մեկ էլ ռազմաճակատի գծում ադրբեջանական դիրքապահների կողմից սահմանային խախտումները։
Երրորդ՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունում է, որ և 2018-ին, և 2019-ին մեկնողները եկողներից շատ են եղել. 11982 և 9467 մարդ։ Հետո ասում է. պատկերացնու՞մ եք 2017-ին մեկնողների թիվը ժամանողների թվից շատ է եղել -133826 մարդով։ Իսկ ոչինչ որ նույն փաշինյանական ԱՎԿ 2017-ի համար մուտքի և ելքի տարբերության մասով տալիս է սոսկ -26847 մարդ, իսկ այդ թվում ՀՀ փաստաթղթերով՝ -36191 մարդ։ Լավ, կրկին ենթադրենք, որ խոսքը տարբեր մեթոդիկաների մասին է (պիտի ասեմ, որ մեկնողների և եկողների տարբերության մասով ոչ մի մեթոդիկա նման անդունդ չէր ունենա)։ Բա հնդիկնե՞րը։ Նիկոլ Փաշինյան, ինչո՞ւ չեք ներկայացնում թվերը միայն ՀՀ փաստաթղթերով մարդկանց նկատմամբ։ Չ՞է որ նման հնարավորություն կա։ Եթե ընդհանուրով եք դատում, ապա կարելի է ասել, որ իրականում հայերը շարունակում են լքել Հայաստանը։ Իսկ թավշյա հեղափոխության ժողովրդագրական էֆեկտն այն է, որ հայերին փոխարինում ենք հնդիկներով։
Չորրորդ՝ ասում է 2019-ին 2017-ի համեմատ 22.1%-ով ավել մարդ է ժամանել։ Որ ի՞նչ։ է 2017-ին էլ 2015-ի համեմատ 25.4%-ով էր ավել (3398413-ը 2709273-ի դիմաց)։ Աճի տեմպը դանդաղել է...
Հինգերորդ ... և այլն և այլն։
p.s. Այս էլ որերորդ անգամ Նիկոլ Փաշինյանը թվեր է ներկայացնում (հիշում եք տարեսկզբի վեճը աշխատատեղերի վերաբերյալ, տարվա կեսերին բյուջեի ավելի քան 25% գերակատարման, 1 շնչի ՀՆԱ-ի ցուցանիշի մասով և այլն) չպահպանելով տարրական վիճակագրական կանոններ, հապճեպ, թվերին տալով անհարկի քաղաքական երանգ, չխորհրդակցելով անձնակազմի հետ և այլն։ Նա գնալով նմանվում է ԽՍՀՄ կոմունիստ ղեկավարներին, երբ պողպատի ու ցորենի արտադրությունը ամեն տարի ավելանում էր, իսկ մարդիկ կուշտ փորով հաց չէին ուտում։ Մեր քաղաքական ուժը պայքարել է Սերժ Սարգսյանին իշխանությունից հեռացնելու համար, սատարել է դրան։ Մենք հիմա էլ գտնում ենք, որ Սերժ Սարգսյանը 0 մակարդակի կառավարիչ է եղել։ Բայց մենք չենք տեսնում նաև որևէ արդյունավետություն Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման մեջ։ Եվ պետք չի մեզ ասել. եթե Նիկոլ Փաշինյանին քննադատում եք, ուրեմն ուզում եք Սերժ Սարգսյա՞նը հետ գա։ Ո՞վ ասեց որ դա այդպես է», - գրել է նա։

Уже в который раз Никол Пашинян представляет цифры, не соблюдая элементарные статистические правила – Грант Багратян
Знаете, наше уважаемое правительство постоянно публикует информацию, которая обязательно не соответствуют действительности, написал на своей странице в Facebook экономист, бывший премьер-министр Армении Грант Багратян.
«Должны же быть какие-то рамки у человека?! Не могу же я каждый день делать замечания по части выступления премьер-министра или министров. С другой стороны, разве представитель интеллигенции, и особенно экс-премьер и экономист, не обязал говорить о статистических фальсификациях и неточностях.
Сейчас более конкретно. Вчера министр экономики Тигран Хачатрян заявил, что в 2019 году ожидается 7.5% рост ВВП. Через несколько часов Статистический комитет с недельным опозданием опубликовал социально-экономическую ситуацию в январе-ноябре 2019 года – 7.5%. Позавчера в эфире известной телепрограммы я отметил, что Статистический комитет не дает цифру, ждет указания.
Указание поступило. А Тиграну Хачатряну должен сказать, что его пресс-конференция противоречит Конституции и законам Армении.
Дело в том, что принципом государственной статистики является независимость и Тигран Хачатрян не имеет права называть цифру раньше Степана Мнацаканяна, когда речь касается предыдущего периода (будущие прогнозы – пожалуйста). А вечером мы прочитали запись премьер-министра Пашиняна по части прибывших в Армению и выбывших из Армении (https://news.am/arm/news/554454.html). Он говорит:
"В 2019 году в Армению прибыли 5 млн. 339 тысяч 796 человек.
В 2018 году в Армению прибыли 4 млн. 785 тысяч 875 человек. В 2017 году в Армению прибыли 4 млн. 373 тысяч 117 человек.
По сравнению с 2017 годом в 2019 году в Армению приехало на 966 тысяч или 22.1% больше людей.
Отмечу, что по итогам 2019 года, число выбывших из Армении было на 9 тысяч 467 больше числа прибывших. По итогам 2018 года, число выбывших из Армении было на 11 тысяч 882 больше числа прибывших. По итогам 2017 года, число выбывших из Армении было больше числа прибывших, внимание, на 133 тысяч 826".
Во-первых, почему Никол Пашинян опережает Статистический комитет и публикует цифры, которые официально не объявлены. Послушай, по закону о независимой статистики тебе не предоставляется исключительное право на это.
Во-вторых, цифры 2018г. и 2017г. для нас непонятны. Во время того же Никола Пашиняна Статистический комитет зафиксировал предельные данные за 2017 год: въезды – 3398143 человека и выезды – 3425040 человека (https://www.armstat.am/file/article/sv_12_18a_520.pdf).
Откуда цифра 4373117 человек? Или то, что за 2018 год зарегистрировано 3757168 въезда и 3741855 выезда.
Цифра въезда у Никола Пашиняна составляет 4785875. Конечно, можно сказать, что это разные цифры. Но цифры Никола Пашиняна не могли быть больше цифр Статистического комитета, поскольку у первого в условиях многократных посещений учитывается только одно, а Статистический комитет просто фиксирует число въездов и выездов через пограничный пункт по данным, полученным по информационной системе пограничного электронного управления Армении.
Значит, либо Никол Пашинян не прав, либо Статистический комитет. Не считая въезда и выезда индийцев и еще нарушения со стороны азербайджанских вооруженных сил на линии фронта.
Во-вторых, Никол Пашинян признает, что и 2018, и в 2019 гг. выбывших было больше чем прибывших – 11982 и 9467 человек. Потом говорит, представляете, в 2017 году число выбывших также было больше числа прибывших – на 133826 человек. Ничего, что тот же пашиняновский Статистический комитет дает по части разницы числа прибывших и выбывших – 26847 человек, и в том числе по документам Республики Армения – 36191 человека. Ладно, опять предположим, что речь идет о разных методиках (должен сказать, что по части разницы выбывших и прибывших ни одна методика не будет иметь такого разрыва). А индийцы? Никол Пашинян, почему не представляете цифры по части гражданах, имеющих Республика Армения? Ведь такая возможность есть. Если судите по общему числу, то можно сказать, что в действительности армяне продолжают покидать Армению. А демографический эффект бархатной революции в том, что армян заменяют индийцы.
В-четвертых, говорит, что по сравнению 2017 годом в 2019 году прибыло на 22.1% больше людей. К чему это? А в 2017 году по сравнению с 2015 годом было больше на 25.4% (3398413 против 2709273). Темп роста замедлился…
В-пятых… и так далее.
P.S. Уже в который раз Никол Пашинян представляет цифры (помните спор в начале года о количестве рабочих мест, в середине года – о перевыполнении бюджета на более чем 25%, по части ВВП на душу населения и т.д.), не соблюдая элементарные статистические правила, поспешно, придавая числам неуместный политический оттенок, не советуясь с персоналом и т.д. Он постепенно становится похож на руководителей-коммунистов СССР, когда производство стали и пшеницы каждый год увеличивалось, а люди не могли даже нормально питаться», - написал Грант Багратян.